Dbanie o higienę jamy ustnej już od pierwszych lat życia jest kluczowe nie tylko dla przyszłego zdrowia ząbków dziecka, ale też dla wyrobienia prawidłowych nawyków higienicznych. W realizacji tego zadania pomoże odpowiednio dobrana do potrzeb szczoteczka do zębów. Zobacz, jakie modele sprawdzą się u niemowlaków, a po jakie sięgnąć dopiero, gdy pociecha będzie już miała kilka lat.
Szczoteczka do zębów dla niemowlaka
Higieną jamy ustnej należy zajmować się już od pierwszych chwil życia dziecka, a czyszczenie ząbków rozpocząć zaraz po ich wyrżnięciu. Pozwoli to zapobiegać powstawaniu próchnicy (tak, rozwija się ona nawet u takich maluszków!) czy bolesnych pleśniawek. Oczywiście na początku mycie ząbków wygląda zupełnie inaczej niż u starszego dziecka. Pierwsze zęby mleczne można przemywać za pomocą wacików nasączonych solą fizjologiczną.
Następnie warto sięgnąć po specjalną gumową „pierwszą szczoteczkę”. Powinna być ona kolorowa i atrakcyjną dla maluszka, a jednocześnie bardzo miękka, by nie podrażnić wrażliwych dziąseł. Kiedy malec nieco podrośnie, czas rozpocząć naukę mycia zębów — na początku przez naśladowanie ruchów dorosłego. Na tym etapie nie zaleca się sięgania po szczoteczki elektryczne czy pasty z fluorem.
Szczoteczka elektryczna — kiedy można po nią sięgnąć?
Eksperci ustalili, że ze szczoteczki elektrycznej może bezpiecznie korzystać dziecko, które skończyło 3 lata. Powinno już posiadać wystarczające zdolności motoryczne i umieć posługiwać się takim urządzeniem w odpowiedni sposób.
Tania szczoteczka elektryczna dla dzieci to proste rozwiązanie, które pomoże czyścić zęby szybko i skutecznie — korzystanie z takiego urządzenia jest też atrakcyjne dla dziecka, a zatem stanowi zachętę do regularnego dbania o higienę jamy ustnej.
Wybierając klasyczną szczoteczkę elektryczną dla malucha, zwróć uwagę na rękojeść, która powinna być krótka, miękka i lekka, a do tego antypoślizgowa. Sama główka szczoteczki musi być stosunkowo niewielka, najlepiej też, gdyby była wykończona gumą, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. Kluczowym elementem jest włosie szczoteczki, które w przypadku kilkulatka musi być bardzo miękkie.
Do wyboru masz szczoteczki zasilane na prąd lub baterie — to drugie rozwiązanie pomoże Ci uniknąć kontaktu dziecka z kablem i stwarzania ryzykownych sytuacji. Praktycznym udogodnieniem jest timer wbudowany w niektóre modele szczoteczek elektrycznych, dzięki któremu maluch wie, ile czasu musi poświęcić na czyszczenie zębów. Niektóre zaawansowane modele sygnalizują nawet konieczność zmiany czyszczonej powierzchni, co okazje się bardzo przydatne przy nauce mycia zębów. Jeśli chcesz zachęcić swoją pociechę do regularnego szczotkowania, zainwestuje w szczoteczkę o atrakcyjnym designie czy wygrywającą zabawne melodyjki.
Szczoteczki soniczne dla najmłodszych
Podobnie jak w przypadku klasycznych szczoteczek elektrycznych, urządzeń sonicznych również używać mogą dopiero trzylatki. Taka szczoteczka, dzięki generowaniu fal dźwiękowych, wytwarza mikrobąbelki, które uderzają w powierzchnię ząbków oraz docierają nawet w najtrudniej dostępne miejsca, skutecznie walcząc z bakteriami oraz płytką nazębną. W ten sposób świetnie wyczyszczone są nie tylko same zęby, ale również przestrzenie międzyzębowe.
Szczoteczka soniczna dla malucha powinna spełniać podobne wymagania, jak klasyczna szczoteczka elektryczna dla najmłodszych — musi być poręczna, lekka, z antypoślizgową rączką oraz miękkim włosiem.