grypa

Grypa jest to jedna z najczęściej występujących chorób górnych dróg oddechowych. Bardzo często jest mylona z przeziębieniem, jednak wcale nie jest to choroba wywołana przez tego samego wirusa. Zazwyczaj grypa ma dużo cięższy przebieg, niż przeziębienie i może doprowadzić do rozwoju poważnych powikłań i, z takich jak na przykład zapalenie mięśnia sercowego. Czym dokładnie jest grypa? Jak się objawia i jak ją leczyć? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/grypa-to-cos-wiecej-niz-tylko-przeziebienie/ 

Grypa – czym właściwie jest? 

Dieta jest to choroba zakaźna, która wywołana jest przez wirusa grypy, który należy do rodziny Prthomyxoviridea. 

Wyróżnia się tak naprawdę 3 typy wirusa grypy. Jest to wirus typu A, który jest zakaźny zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Wirus grypy B, który jest chorobotwórczy wyłącznie dla ludzi i wywołuje łagodniejsza infekcje, niż wirus grypy A, a także wirus grypy C, który zaraża ludzi, a także świnie. 

Wirus grypy ma tendencję do montowania, Co oznacza, że w każdym sezonie za zakażenia może odpowiadać inne szczep tego wirusa. Najczęściej zachorowania odnotowywane są w okresie jesienno-zimowym. Wtedy to zarażenia wirusem grypy dochodzi głównie drogą kropelkową. Kiedy osoba chora na grypę kaszel lub kicha, wówczas Wirus może dotrzeć do błon śluzowych jamy nosowo-gardłowej, osoby która znajduje się w niedalekiej odległości. 

Grypa – Jak się objawia? 

Objawy grypy mogą pojawić się zazwyczaj w ciągu dwóch dni. Najczęściej występują: 

  • gorączka sięgająca około 40 stopni
  • bóle mięśniowo-stawowe
  • bóle głowy
  • osłabienie organizmu
  • kaszel
  • katar
  • biegunka lub wymioty 

Objawy grypy utrzymują się przez około kilka dni, po czym samoistnie ustępują. 

Grypa – jak ją leczyć? 

Infekcja grypowa to czas, przy którym zalecane jest leczenie objawowe. Polega głównie na stosowaniu leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, takich jak na przykład Paracetamol czy Ibuprofen. Co więcej w przebiegu gorączki wskazane jest przyjmowanie dużych ilości płynów, co najmniej 1,5 – 2 litry płynów dziennie. 

W niektórych przypadkach lekarz przepisuje leki przeciwwirusowe, w których substancja czynna to inhibitory neuraminidazy, takie jak zanamiwir. Leki te działają na wirusa grypy A i B, a ich stosowanie nie jest obciążone występowaniem działań niepożądanych. Z kolei leki starszej generacji skutecznie działają jedynie w przypadku wirusa grypy typu A. 

Zobacz też: http://www.suplementyzdrowia.pl/jak-dziala-szczepionka-na-koronawirusa-i-komu-przysluguje/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ