konsultacje lekarskie online

Okres pandemii przyniósł wiele modyfikacji w systemie administracyjnym związanym z wieloma publicznymi instytucjami. W trakcie kolejnych fal zachorowań, wizyty u lekarzy były możliwe wyłącznie za pośrednictwem Internetu. Aktualnie sytuacja uległa znacznemu polepszeniu, jednakże forma e-konsultacji w wielu przypadkach została zachowana. Jak wygląda konsultacja lekarska online? Kiedy warto z niej skorzystać?

Na czym polega e-wizyta?

E-wizyta polega na połączeniu się za pomocą komunikatora internetowego z lekarzem. Na podstawie rozmowy zostanie zebrany wywiad. W przypadku niektórych dolegliwości lekarz może określić podłoże choroby. Jednakże wiąże się to z istotnym mankamentem, którym jest brak możliwości wykonania badania fizykalnego. Dlatego w uzasadnionych przypadkach specjalista może zlecić kolejną wizytę, która przybierze klasyczną formę stacjonarną w specjalistycznym gabinecie.

Szczególną odmianą zdalnej wizyty jest również rozmowa telefoniczna, podczas której pacjent określa objawy chorobowe oraz przyczyny ich wystąpienia. Warto również zaznaczyć, że e-wizyta, za pomocą komunikatora lub telefonu, nie wyklucza przepisania recepty. Lekarz stosuje wówczas powszechną już formę e-recepty.

Kiedy konsultacja lekarska online jest wystarczająca?

Konsultacje lekarskie online są w zupełności wystarczające w przypadku lekkich schorzeń. Wówczas osobista wizyta jest zbędna, gdyż lekarz za pomocą internetowego komunikatora może ocenić stan zdrowia pacjenta oraz dobrać podstawowe leki, które pomogą zwalczyć dolegliwości. Ponadto, gdy specjalista uzna za stosowne, zaleca pacjentowi badanie fizykalne, w celu postawienia poprawnej diagnozy.

Aktualnie istnieje niewiele czynników ograniczających, które poddawałyby pod wątpliwość skuteczność konsultacji lekarskiej online. Biorąc pod uwagę przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia z 6 kwietnia 2020 r. w sprawie sporządzania dokumentacji, wizyta online może w pełni zastąpić klasyczną formę konsultacji lekarskiej. Elektroniczna dokumentacja medyczna może być sporządzona zarówno w formie fizycznej, jak i elektronicznej. Pozwala to w istotny sposób zminimalizować formalności i przenieść je w sferę cyfrową.

Polskie przepisy umożliwiają przeprowadzenie konsultacji lekarskiej online w takiej formie, aby była tak samo ważna jak klasyczna wizyta. Poradnia Telemedyczna haloDoctor oferuje komfortowe konsultacje lekarskie online, które pozwolą na postawienie diagnozy lub udzielenie zaleceń dotyczących konieczności wykonania dodatkowych badań. W niektórych przypadkach konsultacja obejmuje również zalecenie stawienia się w gabinecie w celu przeprowadzenia badania fizykalnego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ