senior

Każdy z nas chciałby zachować sprawność aż do późnej starości – dla wielu nie ma nic gorszego niż konieczność korzystania z pomocy innych osób w jesieni życia. Niestety, spotykamy się z różnym scenariuszami, ale warto też pamiętać o tym, że w dużej mierze to my mamy na nie wpływ, także wtedy, gdy chodzi o naszych rodziców i dziadków.

Na sprawność człowieka wpływa bardzo wiele czynników, w tym całe dotychczasowe życie, niemniej jednak warto pamiętać o tym, że na zmiany nigdy nie jest za późno. Sprawność, zarówno ta fizyczna, jak intelektualna, może być uzyskana i podtrzymana samodzielnie lub z pomocą bliskich. O czym warto pamiętać?

Przede wszystkim ważne są dwie kwestie – ruch oraz dobra dieta. Ruch pozwala na zachowanie sprawności fizycznej na długie lata i jest bardzo zdrowy dla całego organizmu, dlatego też warto pamiętać o tym, by zachęcać seniora do aktywności. Pływanie, nordic walking, specjalne zajęcia fitness, taniec – to tylko kilka propozycji. Również odpowiednia dieta jest kluczowa – niestety, wielu seniorów lekceważy zasady zdrowego żywienia, nie chcąc zmienić swoich przyzwyczajeń żywieniowych. Warto jednak wprowadzać do diety nowe produkty, zwiększyć ilość warzyw i owoców. Gdy z kolei chodzi o sprawność intelektualną, z pomocą przychodzą wszelkiego rodzaju gry planszowe, krzyżówki, książki, podróżowanie.

Niestety, nie zawsze pełna pomoc jest możliwa. Zdarza się, że dzieci nie mogą poświęcić starszemu rodzicowi tyle czasu, ile potrzebuje. W takiej sytuacji coraz częstszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy wyspecjalizowanych w tej dziedzinie placówek.  Decydując się na dom opieki w Warszawie czy w innym mieście, można mieć pewność, że osoba starsza znajdzie się w dobrych rękach, chociaż, oczywiście, taka decyzja nie zawsze jest łatwa w podjęciu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ