Jak leczyć łuszczycę paznokci

Łuszczyca paznokci występuje u wielu osób i dotyka zazwyczaj pacjentów z łuszczycą zwyczajną i stawową. Choć jej przyczyna nie jest znana, wiadomo o wielu czynnikach mogących mieć wpływ na jej wystąpienie. Jest to dolegliwość nawrotowa, ale nie można się nią zarazić. Często towarzyszą jej zmiany skórne charakterystyczne dla łuszczycy zwyczajnej.

Czym jest łuszczyca paznokci i jakie są jej przyczyny?

Łuszczyca paznokci to choroba atakująca płytki paznokci u rąk (u stóp zdarza się sporadycznie). Objawia się tak zwanym naparstkowaniem, czyli pojawianiem się na paznokciu nierównomiernie rozmieszczonych wgłębień o nieregularnym kształcie. Poprzedza powstawanie zmian skórnych na ciele.

Następnie choroba zajmuje łożysko paznokcia. W tym etapie mogą pojawić się plamy olejowe, będące drugim najczęstszym objawem łuszczycy. Są to owalne żółte przebarwienia na płytce paznokcia. W początkowej fazie choroby są często różowe lub czerwone i towarzyszy im ból. Innym objawem są onycholioza, czyli oddzielanie płytki od łożyska, rogowacenie podpaznokciowe oraz krwawe wylewy w obrębie płytki paznokciowej.

Bezpośrednia przyczyna występowania tej choroby nie jest znana, jednak badacze ustalili czynniki, które mogą mieć wpływ na jej pojawienie się oraz powodować nawroty w przypadku osób, które przeszły już łuszczycę paznokcia. Znajdują się wśród nich ostre lub przewlekłe infekcje (zapalenie zatok, zapalenie pęcherza, ospa, różyczka), choroby przewlekłe (cukrzyca), przyjmowanie leków hormonalnych i niektórych antybiotyków, przewlekły i ostry stres oraz każdy wstrząs psychiczny.

Leczenie łuszczycy paznokci

Objawy łuszczycy skóry są charakterystyczne także dla innych schorzeń, dlatego prawidłowe zdiagnozowanie choroby może stanowić problem. Podstawą diagnozy jest rozróżnienie łuszczycy skóry od grzybicy paznokci. Lekarzem za nią odpowiedzialnym jest dermatolog.

Terapia to długotrwały i skomplikowany proces oparty na przyjmowaniu przez pacjenta wielu środków o różnym składzie. Kortykosteroidy, 5-fluorouracyl, antralina, tazaroten oraz kalcipotriol, czyli pochodna witaminy D3 są stosowane miejscowo, ale mają niewielką skuteczność. Uogólnioną łuszczycę leczy się metotreksatem, acitretiną oraz lekami immunosupresyjnymi, między innymi cyklosporyną, co poprawia także zmiany miejscowe na płytkach paznokciowych. Korzystnie wpływa na nie także fototerapia metodą PUVA.

Ważną częścią leczenia łuszczycy paznokci jest także dieta – powinna zawierać składniki bogate w kwasy omega-6 i omega-3: ryby, orzechy, olej rzepakowy i lniany, cytrusy, winogrona migdały oraz czosnek. Unikać natomiast powinno się tłustego nabiału, czyli mleka i produktów go zawierających, tłuszczu zwierzęcego, cukru, skrobi i oczywiście używek: alkoholu, kawy, papierosów, napojów energetycznych.

Łuszczyca paznokci u stóp

Łuszczyca paznokci u stóp zdarza się sporadycznie, jednak także w przypadku jej wystąpienia należy zadbać o odpowiednie leczenie. Przede wszystkim trzeba pamiętać o higienie, w szczególności tyczy się to okresu choroby, kiedy płytka odrywa się od łożyska. Musi ona być sucha, by zapobiec rozmnażaniu się bakterii i grzybów. Ponadto paznokci nie należy piłować, tylko obcinać z zachowaniem ostrożności.

Więcej dowiemy się na https://www.febumed.com.pl/Luszczyca-paznokci-dloni-i-stop-o-czym-powinienes-wiedziec-blog-pol-1507541935.html

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ