Jak dbać o dobrą kondycję serca

Serce mamy tylko jedno – niby wszyscy o tym wiemy, ale w codziennym życiu często zapominamy o tym, że zdrowy układ krążenia to podstawa długiego i zdrowego życia. Jak zatem dbać o serce, by nie narażać go na choroby i niepotrzebne obciążenia?

Ruch przede wszystkim

Nie sposób przecenić roli, jaką aktywność fizyczna odgrywa dla dobrego funkcjonowania całego naszego organizmu, w tym również serca. Wystarczy już godzina ruchu dziennie, by zmniejszyć nawet o 46% ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia! Dobrze sercu robią spacery, jazda na rowerze, gimnastyka, pływanie. Warto planować aktywność fizyczną z rozwagą, by uniknąć przeciążenia. Zdaniem specjalistów minimalny trening dla serca to 3 razy w tygodniu po 30 minut. Prawda, że to niewiele?

Unikaj stresu

Stres czy depresja mogą znacznie zwiększyć ryzyko zachorowania na serce i wystąpienia zawałów. Jeśli pojawiają się takie objawy jak chroniczny smutek, wahania nastroju czy zaburzenia odżywiania, warto jak najszybciej porozmawiać ze specjalistą. Warto również zadbać o ograniczenie stresu, który jest cichym zabójcą dla naszego organizmu, również dla serca. Pomocne mogą okazać się techniki relaksacyjne, medytacja czy ćwiczenia w grupie.

Skończ z nałogami

Szczególnie wskazane jest rzucenie palenia. Warto przypomnieć, że osoby palące są aż 2 do 4 razy bardziej narażone na choroby serca niż niepalący. Niebezpieczne dla serca jest również bierne palenie, warto więc unikać dłuższego przebywania w palącym towarzystwie. Zamiast papierosa polecamy… zieloną i czarną herbatę, które to napoje skutecznie obniżają poziom złego cholesterolu we krwi i redukują stres. Na serce wskazany jest również kieliszek czerwonego wina dziennie, które m.in. zapobiega miażdżycy.

Zadbaj o odpowiednią dietę

Na serce dobra jest dieta śródziemnomorska, a więc dużo świeżych owoców i warzyw, orzechów oraz oliwy z oliwek. Ta ostatnia jest cennym źródłem roślinnego białka i dobrych tłuszczów pomagających utrzymać ciśnienie krwi w normie i odpowiedni poziom cholesterolu. Badania potwierdziły, że taka dieta redukuje o 30% ryzyko zachorowania na choroby serca. Zdrowa dieta to też mniejszy problem z niechcianymi kilogramami, a przypominamy, że otyłość jest równie groźna dla serca jak stres czy brak ruchu.  

Jak jeszcze wspomóc serce?

Serce potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania również pierwiastków takich m.in. jak selen, magnez i potas. Selen chroni przed działaniem toksyn, a magnez zapobiega chorobom. Warto go podawać z witaminą B6 – odpowiednie preparaty znaleźć można m.in. w aptece internetowej aptekamirowska.pl. W przypadku osób narażonych na chorobę wieńcową i miażdżycę warto przy okazji zaopatrzyć się w leki zawierające kwas acetylosalicynowy. Już niewielka dawka tej substancji zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca oraz udaru mózgu.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ