Suchy kaszel jest bardzo nieprzyjemną przypadłością. Utrudnia spokojny odpoczynek i prawidłową regenerację naszego organizmu. Istnieje wiele przyczyn tej dolegliwości, warto znać je wszystkie.
Suche powietrze
Największy problem pojawia się w okresie grzewczym. To wtedy powietrze w pomieszczeniach traci wilgoć najmocniej. Optymalne nawilżenie powinno wahać się między 40-50%. Suche powietrze doprowadza to wysuszenia błon śluzowych. Kiedy nasz organizm, który broni się przed nadmiernym przesuszeniem, pobiera wodę właśnie z wyżej wspomnianych błon oraz skóry. Niestety może to sprzyjać rozwojowi infekcji.
Alergeny
Suchy kaszel w nocy może pojawiać również z powodu alergii. Najczęściej jest ona związana z roztoczami lub pyłkami. Aby to potwierdzić, należy wykonać odpowiednie testy.
Wirusy
Infekcje dróg oddechowych nalezą to bardzo częstych przyczyn kaszlu. Towarzyszą mu także gorączka, zmęczenie i katar. Niestety kaszel nasila się nocą. Dlaczego? Właśnie w pozycji leżącej w oskrzelach gromadzi się najwięcej wydzieliny. Niekiedy jest on tak mocny, że uniemożliwia wypoczynek. Bywa, że męczący kaszel w nocy to główny objaw tak zwanego krztuśca.
Nocny kaszel u dziecka
To bardzo niepokojący objaw, którego nie należy lekceważyć. Suchy może być objawem zapalenia krtani wywoływanego przez wirusy. Znacznie utrudnia on oddychanie, ponieważ zwężona zostaje droga oddechowa. Kolejną przyczyną tej dolegliwości u maluchów może być krztusiec. W przeciwieństwie do osób dorosłych u tych najmłodszych może on być szczególnie niebezpieczny.
Sposoby
Na suchy kaszel w nocy możemy stosować zarówno domowe sposoby, jak i apteczne preparaty, jak np. Levopront. Jeśli dolegliwości nie są zbytnio uporczywe, możemy zacząć od wzmacniających odporność ziół lub soków. Gdy po kilku dniach zaczną się nasilać, koniecznie skonsultujmy się z lekarzem. Rozpozna on przyczynę kaszlu i doradzi najlepszy sposób leczenia. Niezależnie od podłoża, kaszel w nocy jest bardzo uporczywy i męczący. Tylko szybie i stanowcze działanie pozwoli nam go zwalczyć.