Angina to choroba zakaźna, która rozwija się bardzo gwałtownie. Już po kilku godzinach od kontaktu z zarażoną osobą może pojawić się silny ból gardła i wysoka gorączka. Mimo, że po odpowiedniej kuracji chory szybko wraca do zdrowia, to nie warto jej bagatelizować, ponieważ może doprowadzić do groźnych powikłań. Jakie są charakterystyczne objawy choroby? Czym płukać gardło przy anginie, aby uśmierzyć ból?

Charakterystyczne objawy anginy

Objawy anginy nie ograniczają się tylko do miejscowych zmian na migdałkach.  W zależności od lokalizacji, angina może wykazywać różne objawy i przebieg. Najbardziej popularna jest angina migdałków podniebiennych. Czasami może być mylona z przeziębieniem, ponieważ wspólnymi objawami są w tym przypadku złe samopoczucie i ból głowy. Angina zazwyczaj zaczyna się nagle, powodując silny ból gardła promieniujący do uszu, utrudniający przełykanie. Charakterystycznymi objawami są również: gorączka powyżej 38 stopni, powiększone i bolesne węzły chłonne szyi, przekrwienie migdałków, obrzęk gardła i biały nalot na migdałkach.

Domowe sposoby na anginę – czy są skuteczne?

Wielu z nas zadaje sobie pytanie czym płukać gardło. Niektórzy szukają ziół i naturalnych składników w domu, inni zdają się na płyny do płukania gardła i tabletki do ssania. Z domowych sposobów na anginę można wymienić syrop z cebuli, cukru i miodu. Jednak na roztwór z podanych składników trzeba czekać całą noc, a jak wiadomo, chcemy zareagować szybko i natychmiast zmniejszyć ból. Lepszy sposób na anginę to płukanki z ziół, szczególnie z szałwii, tymianku i rumianku. Wystarczy łyżkę stołową mieszanki zalać wrzątkiem i parzyć przez 20 minut, po ostygnięciu należy nią płukać gardło kilka razy dziennie. Zdania na temat skuteczności ziół w leczeniu anginy są podzielone, jednak zawsze warto spróbować.

Płyny do płukania gardła

Naturalne płukanki do gardła na pewno nie zaszkodzą, jednak jeżeli zależy nam na szybkim złagodzeniu bólu i wyleczeniu warto zastosować specjalne płyny do płukania gardła z apteki. A więc czym płukać gardło przy anginie? Jedną z najskuteczniejszych substancji czynnych płynu jest diklofenak, który działa miejscowo na źródło bólu i szybko zmniejsza stan zapalny. Co ważne, należy szukać leku bez zawartości alkoholu, żeby również starsze dzieci mogły z niego skorzystać. W przeciwieństwie do domowych sposobów leki z apteki mają potwierdzone działanie, dzięki czemu możemy mieć pewność, że szybko uporamy się z chorobą.

[Głosów:7    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ