apteczka samochodowa

Apteczka samochodowa powinna znaleźć się w każdym samochodzie. Polskie prawo stanowi obowiązek udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach, a zawartość apteczki umożliwia podjęcie akcji ratunkowych w takich sytuacjach. Dobrze zaopatrzona sprawdzi się też podczas wyjazdu jako apteczka turystyczna.

Gotowe apteczki samochodowe można kupić w większych marketach i na stacjach benzynowych, jednak warto uzupełnić je o dodatkowe środki, które nie tylko pozwolą na interwencję w razie wypadku, ale pomogą w niejednej sytuacji w czasie podróży. Zobacz, co warto mieć w samochodowej apteczce.

Koc ratunkowy

Koc ratunkowy przeciwdziała utracie temperatury, gdy poszkodowany znajduje się poza pojazdem, np. czekając na przyjazd pogotowia. Jest przydatny także w sytuacjach, gdy nieoczekiwanie będziemy musieli opuścić uszkodzony samochód np. zimną nocą.

Plastry i materiały opatrunkowe

Plastry i materiały opatrunkowe służą opatrywaniu ran. Materiały opatrunkowe to przede wszystkim gaza jałowa i bandaże. Same plastry mogą być w różnych rozmiarach, z opatrunkiem lub bez. W przypadku drobnych skaleczeń należy przed założeniem opatrunku przemyć ranę, używając w tym celu odpowiedniego płynu dezynfekującego, w który także powinna być zaopatrzona apteczka samochodowa i apteczka turystyczna.

Nożyczki oraz rękawice lateksowe

Rękawice lateksowe służą zabezpieczeniu udzielającego pomocy przed ewentualną infekcją po kontakcie z krwią poszkodowanego. Przed udzieleniem pomocy powinniśmy także włożyć kamizelkę odblaskową, aby stać się widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego – choć kamizelka sama w sobie nie stanowi elementu wyposażenia apteczki. Powinny za to znaleźć się w niej nożyczki, które mogą służyć zarówno do odcinania plastrów i bandaży, jak i rozcinania ubrań poszkodowanych osób.

Leki przeciwbólowe i przeciwbiegunkowe

Leki przeciwbólowe, przeciwwymiotne i przeciwbiegunkowe nie stanowią standardowego wyposażenia apteczki samochodowej, ponieważ nie są przydatne podczas udzielania pierwszej pomocy. Warto jednak o nich pomyśleć z wyprzedzeniem, ponieważ apteczka samochodowa nie musi być wykorzystywana tylko w razie wypadku.

Złe samopoczucie kierowcy może negatywnie wpłynąć na jego koncentrację, zatem leki przeciwdziałające różnym dolegliwościom mogą pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu. Poza tym leki przeciwbólowe, przeciwwymiotne i przeciwbiegunkowe mogą przydać się nie tylko kierowcy, ale także pasażerom, szczególnie podczas rodzinnego wyjazdu na wakacje. Jeśli podróżujemy z osobami cierpiącymi na chorobę lokomocyjną, warto mieć przy sobie leki przeciwwymiotne.

Probiotyki i elektrolity

Zestaw leków warto uzupełnić o suplementy. Warto mieć w apteczce turystycznej probiotyki po biegunce, które wspomogą mikroflorę jelitową oraz elektrolity, które pomogą odpowiednio nawodnić organizm.

Ważne!

Pamiętaj o odpowiednim umieszczeniu apteczki samochodowej. Choć pierwszą myślą często jest bagażnik, to nie jest on odpowiednim wyborem, gdyż po wypadku dostęp do bagażnika może być utrudniony. Znacznie lepiej przechowywać apteczkę pod siedzeniem lub w schowku samochodowym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ