Badanie profilaktyczne

Regularne badania to jeden z najważniejszych elementów profilaktyki zdrowotnej. Nie tylko ratują one życie, ale też zapobiegają przed obniżaniem jego jakości. Często umożliwiają wczesne wykrycie choroby, dzięki czemu możliwe jest jej pełne wyleczenie. Jakie badania profilaktyczne powinna wykonywać każda kobieta w zależności od wieku? Oto krótkie przypomnienie.

Badania profilaktyczne u młodych kobiet

Masz dopiero 20 lub 30 lat, nie dolegają Ci żadne choroby i żyjesz pełnią życia? To świetnie! Pamiętaj, jednak, że profilaktyczne badania w młodym wieku także są bardzo ważne – niektóre choroby dotykają głównie młode osoby. Co należy więc do standardowych badań? Z pewnością morfologia – warto wykonywać ją raz na rok, podobnie jak badanie moczu. Najlepiej, jeżeli uwzględnia parametry takie jak stężenie cholesterolu całkowitego, trójglicerydy oraz poziom cukru we krwi. W młodym wieku bardzo ważne są badania ginekologiczne – szczególnie cytologia, dzięki której można wykryć rozwój raka szyjki macicy na bardzo wczesnym etapie. Regularnie należy wykonywać także badanie piersi – każda kobieta powinna to robić w domu raz na miesiąc, między 6 a 9 dniem cyklu. Młodym paniom poleca się wykonanie USG piersi Warszawa przynajmniej raz na 3 lata. Ważne jest również odwiedzanie gabinetu dentystycznego – przegląd zębów warto robić raz na rok.

Badania profilaktyczne u dojrzałych kobiet

Wraz z wiekiem znaczenie regularnych badań wzrasta jeszcze bardziej. Kobiety po ukończeniu 40 roku życia narażone są na rozwój chorób serca, nowotworów i cukrzycy. Powinny więc wykonywać badania krwi przynajmniej raz na rok, w tym muszą sprawdzać poziom trójglicerydów, cholesterolu oraz glukozy. Absolutną podstawą jest także pomiar ciśnienia. Jeśli chodzi o badania ginekologiczne i cytologie, w tym wieku poleca się wykonywać ją raz na rok. Duże znaczenie ma samodzielne badanie piersi oraz dodatkowo warto oprócz USG piersi, pamiętać także o mammografii. Panie w okresie menopauzy narażone są na osteoporozę, dlatego powinny wykonywać badanie densytometryczne, które informuje o gęstości kości. Innym bardzo ważnym badaniem, które należy wykonywać regularnie po ukończeniu 45 lat jest kolonoskopia. Do jej przeprowadzenia wskazaniem jest szczególnie stwierdzenie krwi utajonej podczas badania kału, które także należy robić przynajmniej raz na 2 lata. O częstotliwości tych badań może też zadecydować lekarz, biorąc pod uwagę czynniki ryzyka takie jak występowanie konkretnych chorób w rodzinie, nadwaga, palenie papierosów czy niepokojące symptomy, na które żali się pacjent.

 

 

 

 

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ