Pierwsze oznaki porodu – jak je rozpoznać i jak odczytać sygnały swojego ciała?

0
958

Im bardziej zbliża się wyznaczony przez lekarza termin porodu, tym częściej możesz zastanawiać się, kiedy Twój maluszek zdecyduje się przyjść na świat. Wiele kobiet w tym okresie uważnie wsłuchuje się w swoje ciało i wypatruje objawów, które mogłyby świadczyć o nadchodzącym porodzie. Dowiedz się, jakie są pierwsze oznaki porodu i jak odróżnić prawdziwą akcję porodową od „fałszywego alarmu”.

Pierwsze oznaki zbliżającego się porodu pod koniec III trymestru ciąży

Na kilka tygodni przed rozwiązaniem mogą się u Ciebie pojawić pierwsze oznaki zbliżającego się porodu:

  • opuszczenie się brzucha – spowodowane obniżeniem dna macicy oraz zmianą pozycji dziecka, które przesuwa się w dół, wstawiając główkę do kanału rodnego i przygotowując się do narodzin. Może wystąpić na 3-4 tygodnie przed porodem, jednak u niektórych kobiet, zwłaszcza u wieloródek, brzuch opuszcza się znacznie później, a nawet wcale.
  • ucisk w miednicy, bóle pleców oraz pachwin – ich przyczyną jest napieranie główki dziecka na miednicę mamy. Możesz też odczuwać lekkie skurcze, podobne do bólu miesiączkowego.
  • odejście czopa śluzowego – związane ze stopniowym rozszerzaniem się szyjki macicy. Czop ma najczęściej postać gęstego, przezroczystego śluzu, niekiedy lekko podbarwionego krwią. Zazwyczaj odchodzi na kilka-kilkanaście dni przed porodem, ale równie dobrze może wydarzyć się to tuż przed rozpoczęciem regularnych skurczów.
  • zmiana wydzieliny z pochwy – staje się ona gęstsza i obfitsza.
  • zmniejszenie tempa przyrostu wagi – w ostatnich tygodniach możesz przybrać bardzo mało, a nawet odnotować lekki spadek masy.
  • zmiana poziomu energii – tuż przed rozwiązaniem prawdopodobnie będziesz tryskać energią albo wręcz przeciwnie – czuć się zmęczona i wyczerpana.
  • nasilenie się skurczów przepowiadających – odczujesz je jako twardnienie brzucha postępujące od góry do dołu.

U niektórych kobiet wystąpią wszystkie z wymienionych objawów, u innych tylko wybrane, a u ostatniej grupy pierwszym sygnałem zbliżającego się porodu będzie dopiero rozpoczęcie czynności skurczowej.

>> Przeczytaj więcej na temat pierwszych objawów porodu.

Pierwsze oznaki porodu – jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych?

Pierwsze oznaki porodu, które występują u większości ciężarnych to skurcze przepowiadające, tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Być może odczuwałaś je sporadycznie już od połowy ciąży, ale w końcowych tygodniach mogą się one znacznie nasilić. Stają się dłuższe, mocniejsze, a niekiedy nawet bolesne, dlatego przez niektóre kobiety, szczególnie te, które jeszcze nie rodziły, mogą być mylnie odebrane jako początek akcji porodowej.

Kiedy poczujesz mocne, bolesne skurcze spróbuj zmienić pozycję – położyć się i zrelaksować lub odwrotnie: pochodzić bądź luźno pokręcić miednicą siedząc na piłce gimnastycznej. Jeśli w miarę upływu czasu skurcze słabną i pozostają nieregularne, najwidoczniej był to tzw. poród pozorny, czyli trening macicy, który ma za zadanie przygotować Cię na Twój wielki dzień.

Jednak w sytuacji, kiedy mimo delikatnej aktywności i zmiany pozycji skurcze nasilają się, stają się regularne i zwiększa się ich częstotliwość, prawdopodobnie właśnie zaczynasz rodzić.

Wczesne objawy porodu – czy ja rodzę?

O ile wystąpienie skurczów może być „fałszywym alarmem”, to już odejście wód płodowych powinno być dla Ciebie jasnym sygnałem, że rozpoczął się poród. Niektórym kobietom wody odchodzą jeszcze przed wystąpieniem pierwszych skurczów, a u innych dzieje się to dopiero w bardziej zaawansowanych fazach porodu.

Do wczesnych objawów porodu występujących na kilka lub kilkanaście godzin przed rozwiązaniem zaliczamy:

  • regularne, bolesne i nasilające się skurcze macicy, występujące przynajmniej co 10 minut,
  • odpłynięcie płynu owodniowego,
  • bóle w okolicy krzyżowej, nerwobóle, niepokój i uderzenia gorąca,
  • wymioty, biegunkę, brak apetytu, wzdęcia,
  • osłabione odczuwanie ruchów dziecka,
  • nasilenie upławów i uczucie pełności w kroczu.

Pierwsze objawy porodu – kiedy do szpitala?

Kiedy zauważysz u siebie pierwsze objawy porodu nie musisz od razu jechać do szpitala. Zazwyczaj możesz pozostać w domu jeszcze przez jakiś czas, odpoczywając przed czekającym Cię wysiłkiem i uważnie odmierzając odstępy miedzy skurczami. Wiele kobiet świadomie pozostaje w domu przez większość I fazy porodu, by skrócić czas przebywania na sali porodowej w otoczeniu personelu medycznego.

Do szpitala należy się udać kiedy:

  • masz regularne skurcze co 5-7 minut,
  • po kilku godzinach od odpłynięcia czystego płynu owodniowego nadal nie wystąpiły skurcze,
  • odeszły Ci wody w zielonkawym kolorze,
  • intensywnie plamisz czerwoną krwią,
  • uważasz, że bezpieczniej będziesz czuła się w szpitalu.

Źródła:

  1. Szafarowska, M. Biela, Kiedy nastąpi poród? https://podyplomie.pl/ginekologia/28156,kiedy-nastapi-porod
  2. Murkoff, S. Mazel, W oczekiwaniu na dziecko, wyd. Rebis, Poznań 2016.
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ