Soczewica - jak przygotować, walory odżywcze i przechowywanie

Osoby, które troszczą się o prawidłową dietę na pewno dobrze znają soczewicę. W końcu jest to jeden z najpopularniejszych zamienników mięsa. Jednak soczewica nie musi stanowić zamiennika, świetnie się też sprawdzi jako składnik wielu potraw.

Historia soczewicy

Soczewica to roślina pochodząca z Azji Środkowej oraz Bliskiego Wschodu. Jest specyfikacja jest nieco kłopotliwa. W systematyce figuruje jako roślina motylkowa, ale ze względu na duże strąki bywa zaliczana do roślin strączkowych. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale prawdopodobnie jest ona za jedną z pierwszych roślin uprawianych przez człowieka na pokarm. Soczewica znana jest bowiem od wieków. Ta roślina stanowiła podstawę diety starożytnych Rzymian, Greków oraz Egipcjan. Niestety przez wiele lat była zapomniana i niedoceniana. Wszystko przez to, że kiedyś była uznawana za roślinę przeznaczoną dla niższych klas społecznych. Jest to główny powód, dla którego soczewica przez wiele lat tkwiła w zapomnieniu. Na szczęście jakiś czas temu przypomniano sobie o jej wartościach odżywczych i powróciła na stoły kuchni z całego świata. Obecnie największymi producentami soczewicy są Kanada oraz Indie, ale jej uprawy można spotkać również we Francji, Hiszpanii, USA, Libanie czy Pakistanie. W naszym kraju także uprawia się soczewicę, a największą popularnością cieszy się we wschodniej i południowej części kraju. Najbardziej znanymi jej odmianami są soczewice czerwona, zielona oraz żółta.

Przykładowe danie soczewicy

Ryż z soczewica – składniki

1/2 szklanki soczewicy
2 łyżki oliwy z oliwek
1/2 szklanki ryżu basmati lub innego dwuziarnistego
1 duża cebula, cieniutko pokrojona
1 1/2 szklanki wywaru z warzyw, lub wody z gotowania soczewicy
1/2 łyżeczki zmielonego ziela angielskiego
sól i pieprz, do smaku
1 spora cebula, cieniutko pokrojona

Sposób przygotowania:

Dobrze wypłukana soczewice ugotować do miękkości (uważać aby nie rozgotować), około 20 minut. W tym czasie zeszklić cebule na oliwie i lekko zrumienić. Dodać ryz na patelnie i sauté z cebula aż będzie lekko przezroczysty. Dodać ugotowana i odcedzona soczewice, wywar i ziele angielskie. Przykryć i dusić aż ryż będzie miękki i wywar całkowicie wchłonięty. Pozostała cebule zrumienić dość mocno na patelni. Ryz z soczewica dobrze przysmażyć sola i pieprzem, wyłożyć na talerz i posypać usmażona, zrumieniona cebulka.

Jak przechowywać soczewicę?

Soczewica powinna być odpowiednio przechowywana, tylko wtedy zachowa swoje właściwości. Jak ją przechowywać? Ziarna należy przetrzymywać w szczelnych, próżniowych pojemnikach, które położymy w suchym miejscu. Soczewica różni się od innych roślin strączkowych tym, że przed gotowaniem nie musi być namaczana. Wcześniej wystarczy ją jedynie dokładnie opłukać, a następnie gotować 10-60 minut. Dokładny czas zależy od gatunku. Ugotowanej soczewicy nie musimy wyrzucać. Możemy przechowywać w lodówce przez 6-7 dni, a w zamrażalce nawet do 6 miesięcy.

Soczewica - jak przygotować, walory odżywcze i przechowywanie

Jakie wartości odżywcze ma soczewica?

Wiele zależy od jej odmiany, ale głównie różnią się między sobą tylko nieznacznie pod względem kaloryczności i zawartości składników odżywczych. Z reguły 150 gram ugotowanej soczewicy zawiera około 260 kalorii. Ta roślina jest doceniana przede wszystkim za wysoką zawartość białka, które może z powodzeniem zastępować wegetarianom i weganom białko mięsa. Soczewica może nawet wzbogacać dietę sportową.

Warto sobie uświadomić, że białko soczewicy znajduje się na drugim miejscu pod przyswajalności przez organizm białkiem pochodzenia roślinnego. Trzeba tylko pamiętać, że soczewicę należy posolić na 10 minut przed końcem gotowania, aby uniknąć straty białka.

Jednak to nie wszystkie zalety soczewicy. Wyróżnia się ona również ogromnymi pokładami błonnika, który obniża poziom „złego” cholesterolu, a także usprawnia trawienie. W dodatku zawiera witaminy z grupy B, które regulują procesy metaboliczne witaminy.

Ponadto, zawiera obniżający ciśnienie krwi potas oraz kwas foliowy, który jest szczególnie istotny dla kobiet w ciąży.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSpalanie bez Cardio!
Następny artykułSilvets

ZOSTAW ODPOWIEDŹ