Domowe sposoby na zaskórniki

Piękny wygląd jest dla nas bardzo ważny. Robimy wiele, aby go osiągnąć, ale nie zawsze jest to takie proste. Czasami pojawiają się różne problemy, z którymi trudno sobie poradzić, a przez nie nasz wygląd pozostawia wiele do życzenia. Takim trudnym wyzwaniem mogą być zaskórniki.

Dlaczego tak trudno uporać się z zaskórnikami?

Zacznijmy od tego, czym są zaskórniki. Pewne wiele z Was walczyło z czarnymi lub białymi kropkami na skórze. To właśnie były zaskórniki, które powstają na skutek zatkania porów łojem. Możemy je podzielić na otwarte, które są czarne i zamknięte – to właśnie białe.

Niestety, zaskórniki nigdy nie wyglądają estetycznie. Mogą też prowadzić do powstawania ropnych wyprysków. Zaskórniki otwarte najczęściej widać je na nosie i brodzie. Swój kolor zawdzięczają reakcji utleniania, która zachodzi między mieszanką tłuszczu i komórek naskórka, a powietrzem. Natomiast, zaskórniki zamknięte pojawiają się zazwyczaj na policzkach i czole. Są one wyraźnie odgraniczone i mają wielkość łebka od szpilki. Wiele osób usuwa je u kosmetyczki, ale jest to dość kosztowny i bolesny zabieg. Poza tym, mogą po nim zostać blizny, a za jakiś czas mogą się pojawić nowe, które trzeba będzie ponownie usuwać. Są też domowe sposoby na ich zlikwidowanie, którym poświęcimy trochę więcej uwagi.

Domowe sposoby na usuwanie zaskórników

Pierwsza metoda to zastosowanie przytulii, czyli rośliny, która doskonale spisuje się w walce z zaskórnikami. Na początek musimy kupić suszoną w aptece lub sklepie zielarskim.

Domowe sposoby na zaskórniki

Jak już zdobędziemy produkt, należy 1 kopiastą łyżeczkę przytulii zalać szklanką wrzącej wody. Taką mieszankę pozostawiamy do zaparzenia na kilka minut. Dzięki temu powstaje wywar, którym możemy przecierać miejsca ze skłonnością do występowanie zaskórników.
Kolejny sposób to wykonanie peelingu z mleka i ryżu. Jak go przygotować? 100 gramów ryżu zalewamy mlekiem. Następnie zostawiamy, aby mleko zostało wchłonięte przez ryż, później go blendujemy. Takiego peelingu używać 1-2 razy dziennie, sprawi to, że martwy naskórek delikatnie się złuszczy.

Możemy też wykorzystać aspirynę, która ma działanie przeciwzapalne, a także przyśpiesza gojenie podrażnień. W 100 ml wody rozpuszczamy 15 tabletek aspiryny. Takim preparatem przecieramy codziennie twarz. Pamiętajmy jednak, aby przechowywać go w lodówce.

Do walki z zaskórnikami możemy też wykorzystać jajko. Ubijamy białko, a następnie nakładamy na twarz. Zmywamy je po upływie 15 minut. Tym sposobem usuniemy zatkane pory, a także zamkniemy ujścia mieszków włosowych.

Warto też pamiętać, że każda z tych metod lepiej zadziała, gdy wcześniej rozszerzymy pory. Jak tego dokonać? Do miski nalewamy wrzącej wody, a głowę przykrytą ręcznikiem trzymamy nad parującą wodą przez 5 – 10 minut. Do wody możemy też dodać rumianek lub bratek, które dobrze wpływają na skórę.

Możemy też wykorzystać gotowe preparaty do mycia zanieczyszczonej cery, które z reguły mają lekką konsystencję. Nie zawierają one tłuszczu, ale mają w składzie substancje łagodzące zmniejszające stany zapalne.

Czego nie robić przy samodzielnej walce z zaskórnikami?

Nigdy nie powinniśmy wyciskać zaskórników. Niestety, ale w domu nie uda nam się przygotować odpowiednio skóry do tego zabiegu. Sami też nie damy rady oczyścić gruczołów dokładnie, a pozostałości wydzieliny stają się pożywką dla bakterii i przyczyną stanu zapalnego. Trzeba pamiętać, że w miejscu zaskórnika może powstać ropny pryszcz.

Samodzielne wyciskanie bardziej nam zaszkodzi niż pomoże.

Czym się różnią domowe sposoby od profesjonalnych zabiegów w salonie kosmetycznym?

Przede wszystkim domowe sposoby przynoszą rezultaty o wiele później niż zabiegi kosmetyczne wykonane przez profesjonalistę. Jednak w żadnym przypadku nie osiągniemy wymarzonych efektów bez systematyczności. Zabiegi domowe są o wiele tańsze i mniej bolesne niż te w salonie kosmetycznym. Jednak niektóre z nich mogą podrażniać skórę i nam zaszkodzić. Warto więc zdobyć jakąś wiedzę, zanim zaczniemy je wykonywać.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ