Zatkany nos potrafi skutecznie dać o sobie znać i uprzykrzyć życie każdemu. O tym, jak ważne jest prawidłowe jego funkcjonowanie, przypominamy sobie zazwyczaj wtedy, kiedy zaczynamy odczuwać dyskomfort. Wówczas zaczyna się nerwowe poszukiwanie cudownego antidotum – wszystko to, aby poczuć ulgę.
W takich sytuacjach należy sięgnąć po rozwiązanie, które nie tylko przyniesie upragnione ukojenie, ale również wyleczy zatkany nos. Dlaczego to właśnie woda morska okazuje się najlepszym sposobem na tę dolegliwość? Jak często należy ją stosować? Przeczytaj artykuł do końca i sprawdź, jak sobie radzić z jakże popularnym nieżytem nosa!
Właściwości wody morskiej
Woda morska jest jednym z najbezpieczniejszych i najbardziej skutecznych środków, które pomagają w utrzymaniu odpowiedniej higieny nosa. Dzięki wielu cennym składnikom takim jak: siarka, tlen, wapń oraz magnez, roztwory na jej bazie wypłukują zanieczyszczenia i pomagają w zapobieganiu infekcjom górnych dróg oddechowych. Ze względu na bogactwo składników mineralnych, woda morska działa przeciwbakteryjnie, antyseptycznie oraz nawilżająco.
Obecnie na rynku dostępne są preparaty takie jak:
- Roztwory izotoniczne wody morskiej do nosa – posiadają takie samo ciśnienie osmotyczne, jakie panuje w organizmie. Dobrze nawilżają i oczyszczają błonę śluzową nosa.
- Roztwory hipertoniczne wody morskiej do nosa -posiadają wyższe ciśnienie osmotyczne. Preparaty te „wyciągają” wodę z błony śluzowej nosa, zmniejszając jej obrzęk.
Regularne oczyszczanie jam nosowych
Roztwór izotoniczny wody morskiej, znajduje zastosowanie jako element codziennej higieny nosa i odgrywa ważną rolę w zapobieganiu infekcjom. W trakcie aplikacji, strumień wody morskiej oczyszcza błonę śluzową od zanieczyszczeń, drobnoustrojów oraz wszelkich pyłków, a ponadto stymuluje metabolizm komórkowy. Poprawia tym samym nawilżenie i ukrwienie nabłonka. Jeżeli chodzi o długość i częstotliwość stosowania, to nie ma w tej kwestii żadnych ograniczeń. Może być stosowany zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.
Woda morska na katar
W przypadku wystąpienia niedrożności przewodów nosowych i ujść zatok przynosowych wywołanych przez infekcje oraz alergie, należy sięgnąć po roztwór hipertoniczny. Procesy zapalne mogą doprowadzić do zaburzenia funkcji filtracyjnych, upośledzenia nawilżania oraz ogrzewania wdychanego powietrza, a ponadto przyczynić się do trudności w usuwaniu zalegającej wydzieliny. Płukanie nosa roztworem soli morskiej pomaga zmniejszyć obrzęki i przekrwienia błony śluzowej nosa, a także sprzyja procesom regeneracji podrażnionej śluzówki. W przypadku roztworów hipertonicznych powinno się jednak ograniczyć ich stosowanie do sytuacji, kiedy niedrożność nosa faktycznie występuje i przyjmować w dawce zalecanej do wieku chorego.
Chcesz wiedzieć więcej o stosowaniu wody morskiej w leczeniu schorzeń nosa? Koniecznie przeczytaj artykuł http://www.rinozine.pl/blog/stosowanie-roztworow-wody-morskiej-w-schorzeniach-nosa/