Sposoby na pozbycie się kamienia nazębnego

Piękny, biały uśmiech to niewątpliwie zaleta, o której marzy wiele z nas. Niestety wcale nie jest to takie proste. O zęby trzeba bowiem systematycznie dbać, a wiele osób pomija ten podstawowy element higieny. Jednak nie powinno tak być! Zęby stanowią naszą wizytówkę, a dopiero po usunięciu złogów i różnych zanieczyszczeń, nasz uśmiech będzie wyglądać na odpowiednio zadbany. Jednak stomatologia estetyczna nie jest jedynym sposobem na poprawienie naszego stanu uzębienia. Nawet kamienia nazębnego możemy pozbyć się również w domu.

Co to jest kamień nazębny?

Kamień nazębny jest to zwapniała płytka nazębna, czyli osad. Osad nazębny jest miękki, więc łatwo go usunąć. Niestety czasem może się zmineralizować, a wtedy stanie się twardy i przybierze postać kamienia. Niestety w tym przypadki nie pomoże ani zwykła szczoteczka i pasta, ani płyn do płukania jamy ustnej. Najczęściej trzeba zgłosić się wtedy do dentysty, który usunie kamień nazębny. Jednak wcześniej można wypróbować domowe sposoby.

Co powoduje kamień nazębny?

Niestety, ale kamień nazębny może wywoływać wiele negatywnych konsekwencji. Głównie powoduje odsłonięcie się szyjek zębowych, a to w efekcie może prowadzić do powstania choroby dziąseł oraz przyzębia. Kamień nazębny ma zazwyczaj żółty lub lekko brązowy odcień, a jest on pokrywającą płytkę zmineralizowaną warstwą osadu. Powody jego powstania mogą być różne. Trzeba pamiętać, że sprzyja temu częste picie kawy i herbaty, palenie tytoniu, nieużywanie nici dentystycznej oraz spożywanie nadmiernie zakwaszonej żywności. Trzeba też wiedzieć, że nawet nieodpowiednia higiena jamy ustnej przyczynia się do powstawania płytki bakteryjnej. Na szczęście problemom ze złogami można bardzo łatwo i szybko zapobiec. Wystarczy spożywać odpowiednią ilość surowych owoców i warzyw.

Jak nie dopuścić do powstania kamienia nazębnego?

Najważniejsza jest profilaktyka dzięki niej możemy się bardzo prosto uchronić przed powstaniem kamienia nazębnego. Podstawą jest prawidłowa higiena. Nie możemy więc zapominać o szczotkowanie zębów po każdym posiłku przez przynajmniej dwie minuty.

Sposoby na pozbycie się kamienia nazębnego

Tradycyjne pasty do zębów mogą zawierać zawierają szkodliwe dla pH jamy ustnej substancje. Jednak nie musimy się niczym przejmować, możemy je zamienić na te naturalne i ekologiczne. Nie poprzestawajmy jednak na samym myciu zębów. Warto stosować również są nici dentystyczne i płyn do płukania ust, które dodatkowo oczyszczą zęby. Dobrym sposobem na walkę z kamieniem jest również zadbanie o odpowiednie składniki w posiłkach. W tym przypadki świetnie sprawdzi się dodatkowa suplementacja.

Powinniśmy zadbać o dostarczenie koenzymu Q-10, który wspomoże leczenie infekcji i zapaleń dziąseł. Dodatkowo możemy stosować doustnie glinkę białą, która przywróci odpowiednie pH w jamie ustnej.

Jak walczyć z kamieniem nazębnym?

Niestety, czasem nic nie pomoże i kamień jednak się pojawi. Jednak zanim wybierzemy się do dentysty, możemy go usunąć domowymi sposobami. Najlepszą domową metodą na pozbycie się kamienia nazębnego jest zastosowanie naturalnej płukanki. Jak ją zrobić?

Najlepiej sprawdzi się napar na bazie tymianku, rumianku i mięty. Taki płyn należy połączyć z wodą morską. Kolejny sposób to wmasowanie w zęby za pomocą szczoteczki niewielkiej ilość wody utlenionej albo sody oczyszczonej. Ten sposób również naturalnie wybieli uśmiech. Świetnie sprawdza się też węgiel aktywny, który nie tylko wybiela, ale też oczyszcza zęby oraz zapobiega chorobom jamy ustnej. Nie przejmujcie się jego barwą, efekty będą widoczne od razu po zastosowaniu. Jednak musimy mieć pewność, że jest pochodzenia roślinnego. Dlatego najlepiej kupować go w sklepach zielarskich.

Niestety, czasem domowe sposoby zawodzą. Najczęściej dzieje się tak, gdy kamień zalega na zębach od bardzo dawna. Wtedy jedynym wyjściem jest wizyta u dentysty. Obecnie w stomatologii popularne stają się mniej inwazyjne metody, takie jak usuwanie kamienia dźwiękami i ultradźwiękami, więc nie ma się czego obawiać.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ