Sposoby leczenia łuszczycy

Diagnostyka i leczenie łuszczycy to zadanie dla dermatologa – to nie ulega wątpliwości. Istnieje jednak wiele rodzajów tej choroby skóry. Warto przyjrzeć się łuszczycy, by zapoznać się nie tylko z jej objawami, ale zrozumieć jej specyfikę i podjąć kroki mające na celu złagodzenie jej przebiegu.

Rodzaje i występowanie łuszczycy

Łuszczyca dotyka przede wszystkim osób w przedziale wiekowym od 10 do 30 lat, może jednak zdarzyć się zachorowanie w każdym wieku – choroba statystycznie dotyka 1 na 50 osób. Przyczyny zachorowania nie są ustalone do dziś.

Wyróżniamy kilka rodzajów łuszczycy – najpowszechniejsza jest odmiana zwykła choroby, na którą zapada 9 na 10 pacjentów. Wyróżniamy też łuszczycę kropelkową, występującą głównie u dzieci, łuszczycę głowy, objawiającą się silnym łupieżem, a także łuszczycę fałdów skórnych oraz krostkową. Najpoważniejszą odmianą jest erytrodermia łuszczycowa, mogąca nawet stanowić zagrożenie życia. Występuje ona na szczęście bardzo rzadko.

Gdy pojawią się objawy, takie jak swędzenie i łuszczenie skóry, czy pojawianie się krost oraz przebarwień, należy bezwzględnie zgłosić się do lekarza dermatologa. Obecnie leczeniem łuszczycy jako oddzielną, wyspecjalizowaną dziedziną, zajmuje się większość specjalistycznych przychodni, m.in. przychodnia specjalistyczna High-Med na warszawskich Bielanach. Tam też można zapisać się na nowoczesną terapię PUVA, polegającą na naświetlaniu zmienionych chorobowo miejsc promieniami ultrafioletowymi.

Profilaktyka w walce z chorobą

Podstawowym narzędziem profilaktyki w walce z chorobą jest zachowywanie higieny. Dotyczy to nie tylko łuszczycy, ale praktycznie każdej choroby. Nie jest prawdą, że kontakt z wodą zaostrza przebieg choroby, faktem pozostaje natomiast wysuszanie skóry przez wodę. Właśnie dlatego lepiej zdecydować się na prysznic, niż kąpiel – wtedy kontakt z wodą jest krótszy. Jeśli jednak nie posiadamy odpowiednich warunków, lub nie jesteśmy w stanie przekonać się do prysznica i wolimy kąpiel w wannie, wówczas należy zastosować specjalne preparaty natłuszczające, które są dostępne w aptekach. Nie należy również używać szorstkich przedmiotów, takich jak niektóre gąbki.

Stosowanie kremów natłuszczających jest szczególnie wskazane właśnie po kąpieli, gdy skóra najlepiej wchłania kosmetyki. Nie należy przy tym stosować drażniących dezodorantów, wybierając raczej te w sztyfcie, natomiast perfumy, wody zapachowe i inne podrażniające preparaty należy nanosić na ubranie, nie bezpośrednio na skórę. Ubrania powinny być dostosowane przede wszystkim pod względem wygody i miękkości.

Żyj zdrowo na co dzień

Leczenie łuszczycy najsprawniej przebiega gdy organizm jest wystarczająco silny i zaopatrzony w niezbędne witaminy. W celu poprawy naszego układu odpornościowego należy zatem przestrzegać diety bogatej w warzywa oraz owoce – wskazane są cytrusy, marchew, ale też np. ciemne winogrona. Dobrze jest też unikać przebywania wśród spalin i niekorzystnych warunków atmosferycznych, a także spacerować przynajmniej pół godziny dziennie na świeżym powietrzu, na przykład na terenie parku.

Jak widać, profilaktyka w walce z łuszczycą nie różni się bardzo znacząco od zwykłej, której przestrzegać powinien każdy człowiek chcący cieszyć się dobrym zdrowiem. Przede wszystkim należy jednak pamiętać, że jest to choroba, której nie wyleczymy sami i niezbędna będzie także pomoc specjalisty dermatologa.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ