Kolejna z rzędu dieta, która nie przynosi żadnych rezultatów? Czasem to nie żywienie jest problemem, a czynniki psychologiczne. Właśnie z takimi problemami mierzy się psychodietetyka. To całkiem nowa specjalizacja, która coraz bardziej zyskuje na popularności. Kim jest psychodietetyk? Czym dokładnie się zajmuje i z jakimi problemami można się do niego zwrócić? O tym wszystkim w poniższym artykule.
Czym zajmuje się psychodietetyk?
Psychodietetyk jest specjalistą, który łączy w sobie wiedzę psychologa, dietetyka oraz lekarza, ponieważ sam w sobie nie jest oddzielnym zawodem, a jedynie poszerza możliwości konkretnego specjalisty właśnie w tej dziedzinie. Połączenie wiedzy z zakresu zdrowego odżywiania oraz medycznej i psychologicznej daje możliwość ocenienia przyczyn problemów związanych z zaburzeniami żywienia czy stylu odżywiania. Psychodietetyk w swojej codziennej pracy współpracuje ze swoimi pacjentami nad nowymi nawykami oraz psychicznym wsparciem podczas wprowadzania zmian w ich stylu życia. Podsumowując, podstawowym zadaniem psychodietetyka jest przywrócenie pacjentowi kontroli nad jedzeniem oraz odpowiednimi nawykami w tym zakresie, ze szczególną uwagą na aspekty psychologiczne.
Komu pomaga psychodietetyk?
Generalnie rzecz biorąc do psychodietetyka zgłosić może się każdy, nie tylko osoby, które mogą podejrzewać u siebie zaburzenia odżywiania takie jak anoreksja, bulimia i gwałtowne objadanie się. Mogą to być osoby mające problem ze schudnięciem, cierpiące na otyłość i niedowagę, ale też takie, które chcą zmienić tryb życia na zdrowszy, jednak brakuje im wiedzy lub motywacji w tym zakresie albo po prostu nie czują się dobrze we własnym ciele. Do tego specjalisty zwrócić się mogą także osoby, które, poza wyżej wymienionymi, zajadają stres, utraciły kontrolę nad jedzeniem oraz czują niechęć do spożywania posiłków. Psychodietetyk może również sam sprecyzować jakimi przypadkami się zajmuje, dlatego warto przed umówieniem wizyty zwrócić uwagę na tę kwestię.
Jak psychodietetyk może pomóc?
Psychodietetyk stara się znaleźć powód złych nawyków żywieniowych oraz poszukuje przyczyn, przez które ten proces jest zaburzony. Praca zarówno nad sferą psychologiczną, jak i kwestią odżywiania się pozwala spojrzeć na problem wielowymiarowo i z wielu perspektyw, dzięki czemu wprowadzone zmiany dotyczą nie tylko diety, ale również równowagi psychicznej i sposobu funkcjonowania pacjenta.
W związku z tym warto wiedzieć, że psychodietetyk nie jest specjalistą, u którego znajdzie się receptę na szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów czy też sposób na szybkie wyleczenie dotychczasowych zaburzeń. Praca z tym specjalistą pozwala na przywrócenie świadomych nawyków, motywacji, samokontroli i pewności siebie, co w efekcie końcowym ma spowodować to, że pacjent polubi swoje ciało i zacznie darzyć je szacunkiem.
Psychodietetyk online
Czasem bywa tak, że brakuje odwagi, by stawić się w gabinecie lekarza. Przeszkodą może być też odległość oraz brak dostępu do danego specjalisty w miejscu zamieszkania. Ten problem jest możliwy do rozwiązania, dzięki usługom videoterapii online. Taki sposób konsultacji jest bezpieczny i pozwala zachować anonimowość, a proces rezerwacji obejmuje trzy proste kroki, co sprawia, że jest szybki. W sieci dostępnych jest wiele serwisów, które umożliwiają leczenie w ten sposób, między innymi psychodietetyk online w Avigon jest w stanie pomóc osobom chcącym zmienić nawyki żywieniowe.
Sposób odżywiania się to przejaw dbania nie tylko o swoje ciało, ale również zdrowie psychiczne. Wszelkie zmiany, które doprowadziły do chorób, wynikających ze złej diety lub złego samopoczucia we własnym ciele mogą wymagać konsultacji z psychodietetykiem. To właśnie ten specjalista może pomóc w walce z brakiem apetytu, prowadzeniem kiepskiego trybu odżywiania i naprowadzaniem na właściwe tory. Pamiętaj, że poza możliwością bezpośredniego kontaktu z lekarzem, możesz skorzystać z opcji konsultacji online, dzięki czemu usługi te są bardziej przystępne.