Posłoneczne przebarwienia skóry to spory problem estetyczny – trudno je ukryć pod makijażem, a jeśli są zlokalizowane w newralgicznej części ciała, mogą stać się przyczyną kompleksów. Warto jednak pamiętać, że współczesna medycyna estetyczna ma już sposoby na szybkie i skuteczne usuwanie przebarwień.
Z tekstu dowiesz się:
- czym są posłoneczne przebarwienia na skórze,
- jak w ich usunięciu pomoże peeling chemiczny,
- czy w leczeniu przebarwień bywa przydatny laser frakcyjny CO2.
Powstawanie posłonecznych przebarwień na skórze ma związek z syntezą melaniny. Jest to wielocząsteczkowy pigment, od którego zależą takie cechy, jak kolor skóry czy oczu. Jednocześnie chroni on skórę przed niekorzystnym działaniem promieniowania UV – absorbuje je, rozprasza i przekształca w energię cieplną.
Proces syntezy melaniny określa się mianem melanogenezy. Może go pobudzić wiele czynników: działanie niektórych metali (srebro, złoto, miedź), przyjmowanie leków o działaniu światłouczulającym, niedobór witaminy A, zaburzenia hormonalne, a także ekspozycja ciała na promieniowanie słoneczne.
Przebarwienia skóry powstające pod wpływem działania słońca – zwane fachowo zmianami hiperpigmentacyjnymi – są związane z zaburzeniami syntezy melaniny lub jej nieprawidłowym rozmieszczeniem w skórze. Zazwyczaj przyjmują one postać plam o różnej wielkości i kolorze widocznie ciemniejszym niż skóra. Są zlokalizowane w tych częściach ciała, które najczęściej są narażone na działanie promieniowania słonecznego, a więc m.in. na twarzy.
Oczywiście istnieje kilka klasyfikacji przebarwień posłonecznych. Dzieli się je m.in. ze względu na głębokość położenia – na naskórkowe, skórne oraz skórno-naskórkowe. Określenie tego parametru jest cenne m.in. pod kątem doboru najlepszej metody usunięcia przebarwień.
Peeling chemiczny na przebarwienia skóry
Peeling chemiczny to procedura z zakresu medycyny estetycznej, która cieszy się niezmienną popularnością wśród pacjentów. Polega na nałożeniu na skórę – najczęściej twarzy, ale czasami również dekoltu lub pleców – specjalnych silnie złuszczających preparatów o ściśle określonym stężeniu. Wnikają one w głąb skóry i usuwają warstwy wysuszonego, martwego naskórka. Skóra dostaje sygnał do wzmożonej produkcji nowych, nieuszkodzonych komórek – odnawiające się warstwy są oczywiście wolne od problematycznych zmian.
Przy pomocy peelingu chemicznego można nie tylko usunąć przebarwienia posłoneczne, ale także zadbać o cerę trądzikową, rozjaśnić blizny, spłycić drobne zmarszczki oraz uelastycznić skórę. W klinice medycyny estetycznej ESTELL w Warszawie można skorzystać z różnego rodzaju peelingów, które dzięki odpowiednim stężeniom roztworów kwasów zapewniają optymalne rezultaty. Uwaga! Dla bezpieczeństwa i skuteczności serię zabiegów najlepiej wykonać jesienią lub wiosną, kiedy promieniowanie słoneczne jest mniej intensywne.
Laser frakcyjny CO2 w leczeniu przebarwień
W leczeniu przebarwień bywa również szeroko wykorzystywany laser frakcyjny CO2. Emitowane przez urządzenie promieniowanie tworzy w skórze siateczkę uszkodzeń niewidocznych gołym okiem. Dzięki temu impulsy światła laserowego wnikają w głębsze warstwy skóry i pobudzają je do regeneracji, poprawiają mikrokrążenie, stymulują produkcję kolagenu oraz elastyny, ale bez jakichkolwiek oparzeń. Sprawia to, że tkanki się regenerują, a przebarwienia się zmniejszają.
Oczywiście należy pamiętać, że bezpośrednio po zabiegu skóra jest obrzmiała, zaczerwieniona i mocno rozgrana, możliwe jest nawet lekkie sączenie się krwi. Zalecamy więc stosowanie chłodzących opatrunków i kremów łagodzących. Po 2–3 dniach na twarzy pojawia się cienki strup, który przez kolejne dni się złuszcza. Uwaga! W zależności od wielkości oraz głębokości przebarwień liczba zabiegów koniecznych do osiągnięcia zadowalających rezultatów może wynosić od 1 do 6. Z lasera frakcyjnego CO2 również można skorzystać w klinice ESTELL w Warszawie.
Źródło:
http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.mhp-503d559f-3fef-4eb8-b244-f95fed2ef212/c/PiS_2014_1_07_Spodzieja_Gozdzialska_Jaskiewicz.pdf