Protezy termoplastyczne - komfort codziennego użytkowania

Protezy termoplastyczne, zwane inaczej elastycznymi lub termoformowalnymi, to najnowocześniejsze obecnie rozwiązanie stosowane w stomatologii estetycznej w zakresie ruchomych prac protetycznych. Zastępują one najczęściej dotychczas używane protezy akrylowe oraz metalowe. Dzieje się tak dzięki niezaprzeczalnym zaletom stosowania materiałów termoplastycznych we współczesnej dentystyce.

Protezy termoplastyczne i ich zalety

Zmiany technologiczne, jakie nastąpiły w protetyce, z którymi mamy do czynienia w ostatnich latach, bezsprzecznie przyczyniły się do poprawy komfortu codziennego użytkowania protez zębowych.

Protezy termoplastyczne posiadają szereg zalet – przede wszystkim są trwałe, estetyczne i wygodne w użytkowaniu. Ponadto, co ma kolosalne znaczenie, nie wywołują reakcji alergicznych, bowiem nie zawierają monomeru resztkowego i innych uczulających związków chemicznych.

Trwałość zapewniają użyte materiały termoplastyczne, które dzięki swoim właściwościom są niełamliwe, uwalniając użytkowników protez od wielu przykrych kłopotów podczas codziennego użytkowania. Cechę tę zawdzięczamy głównie elastyczności materiałów termoformowalnych, która powoduje, iż płyta protezy jest podatna na odkształcenia, przez co występuje inny rodzaj przenoszenia sił nacisku niż w przypadku wcześniejszych uzupełnień protetycznych. Siły dźwigni są zminimalizowane, co przyczynia się do wzrostu komfortu użytkowania tych protez.

Nietrudno sobie wyobrazić sytuację, kiedy proteza przypadkowo upada na podłogę. Do tej pory, przy tradycyjnych protezach akrylowych, kończyło się to koniecznością wymiany protezy lub – w najlepszym przypadku – jej naprawą. Teraz, dzięki zwiększonej wytrzymałości mechanicznej protez termoplastycznych, ich użytkownicy nie muszą już obawiać się tego typu zdarzeń.

Nowoczesne protezy termoplastyczne są odporne na większość typowych uszkodzeń losowych, takich jak pęknięcia i złamania.

Estetyka, lekkość, komfort użytkowania

Szeroka gama kolorystyczna – zastosowanie jak najbardziej zbliżonej barwy protezy do koloru zębów i dziąseł oraz brak jakichkolwiek elementów metalowych, gwarantują zadowolenie Pacjenta. To wszystko sprawia, iż proteza wygląda jak naturalne zęby, co przywraca promienny uśmiech bez obaw.

Nie bez znaczenia jest wygoda użytkowania – proteza termoplastyczna nie uciska dziąseł i podniebienia, natomiast lepiej trzyma się w jamie ustnej. Charakteryzuje się lekką, cienką i wyjątkowo sprężystą konstrukcją, dzięki czemu można ją precyzyjniej dopasować do indywidualnych potrzeb Pacjentów.

Lżejsza, cieńsza i dokładniej dopasowana proteza przyspiesza proces adaptacji – szybko i bezproblemowo można się do niej przyzwyczaić.

Ponadto – wreszcie koniec z zaburzeniami w odczuwaniu smaków lub z metalicznym posmakiem. Protezy elastyczne są całkowicie bezzapachowe i bezsmakowe, co jest niewątpliwym przełomem dla wielu użytkowników.

Źródło: Gabinet Stomatologiczny Dental Med

[Głosów:28    Średnia:2.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ