Niepłodność - jak sobie radzić w ciężkich chwilach ?

Temat niepłodności należy do niezwykle trudnych. Jest to problem wielu par, które czasem całymi latami próbują zajść w ciążę bezskutecznie. Dla wielu z nich zbawieniem okazują się rozwiązania nowoczesnej medycyny. Należy do nich między innymi zapłodnienie in vitro.

Kiedy marzymy o posiadaniu dziecka, żadne inne względy nie są tak silne jak ta jedna potrzeba. Natury tej potrzeby nie trzeba nikomu wyjaśniać. Rodzina jest często dla wielu z nas najwyższą wartością. Dlatego właśnie, w razie problemów, jesteśmy w stanie wykorzystać wszystkie możliwe środki.

Obecnie medycyna dysponuje wieloma skutecznymi metodami leczenia niepłodności. Zdarza się bardzo często, że skuteczne okazuje się długoterminowe leczenie metodami farmakologicznymi pod ścisłą kontrolą lekarza. Gdy jednak to rozwiązanie zawodzi, należy poszukać innych możliwości. Może się okazać, że jedynym rozwiązaniem będzie zapłodnienie in vitro. Kiedy to kobieta jest bezpłodna, wówczas potrzebna jest dawczyni komórek jajowych.

Jednak bezpłodność nie jest jedyną przyczyną wykorzystania komórek jajowych innej kobiety. Często pary decydują się na takie rozwiązanie, gdy przyszła matka przeszła poważną, wyniszczającą organizm chorobę i leczenie, na przykład w wyniku nowotworu. Ta metoda pozwala na skuteczne w wielu przypadkach zapłodnienie.

W Polsce działa obecnie wiele placówek, które zajmują się pomocą parom, które nie mogą zajść w ciążę. Zanim jednak udamy się do jednej z nich, warto spróbować alternatywnych metod, o mniejszej inwazyjności. Zazwyczaj lekarze najpierw dokładnie diagnozują problem. Następnie podejmują próby kuracji o charakterze farmakologicznym, a dopiero później, gdy wszystkie inne metody zawiodły, sugerują zapłodnienie in vitro. Jest to więc niejednokrotnie jedyny ratunek dla kobiet, które chcą mieć dzieci.

Przed podjęciem jakichkolwiek wiążących decyzji, dobrze jest w pierwszej kolejności znaleźć dobrego specjalistę, który udzieli nam wszystkich niezbędnych informacji i będzie dla nas wsparciem na każdym etapie leczenia. Często zdarza się, że niezwykle istotnym czynnikiem przy leczeniu niepłodności, stanowią różne blokady natury psychologicznej. Dobry lekarz będzie umiał je zdiagnozować i pomóc nam je przezwyciężyć.

Niepłodność to dramat wielu par. Na szczęście z pomocą przychodzi współczesna medycyna, która oferuje rozwiązania takie jak zapłodnienie in vitro. Często jest to jedyna droga i szansa na założenie swojej własnej, prawdziwej rodziny.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ