Ortokorekcja – jak leczyć oczy za pomocą soczewek kontaktowych?

Okulary czy soczewki? Co wybrać w przypadku leczenia krótkowzroczności? Nie dla wszystkich osób okulary stanowią optymalny wybór, ponieważ zdarza się, że ich noszenie traktują jak przykry obowiązek. Tym bardziej że istnieją soczewki ułatwiające zmaganie się z tą wadą – to ortosoczewki, które potrafią zmienić kształt rogówki.

Jak powstaje krótkowzroczność?

Wada wzroku, jaką jest krótkowzroczność, powstaje zwykle w okresie dojrzewania i może mieć podłoże genetyczne. Jej wynikiem jest wydłużanie się osi gałki ocznej lub uwypuklenie się rogówki. Mamy z nią do czynienia, gdy przedmiot z bliska widziany jest ostro, natomiast wszelkie obiekty położone w pewnej odległości wydają się niewyraźne. Może to być spowodowane nadmiernym oglądaniem telewizji z bliskiej odległości lub czytaniem książek przy słabym oświetleniu – czynnościami, przy których trzeba wytężać wzrok.

Ortosoczewki – skuteczna metoda leczenia krótkowzroczności

Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia krótkowzroczności jest stosowanie ortosoczewek, które potrafią zahamować lub w znacznym stopniu spowolnić narastanie wady – uważa właściciel Zakładu Optycznego Witold Siejka-Domański, który prowadzi również sklep internetowy abcsoczewki.pl. Są one polecane dzieciom w wieku szkolnym i młodzieży, u której zauważono postępującą krótkowzroczność oraz osobom, które pracują w klimatyzowanych lub zadymionych pomieszczeniach, a także sportowcom.

Przygotowanie do leczenia

Aby rozpocząć leczenie, należy udać się do okulisty, który określa moc soczewek oraz ich kształt na podstawie wyników komputerowego badania wzroku. Sprawdzana jest przednia część i dno oka, a następnie tworzona jest mapa rogówki oka, dzięki czemu widać, w którym miejscu jest ona bardziej wypukła lub wklęsła. Trzeba na to zwrócić uwagę, ponieważ przeciwwskazaniem do noszenia ortosoczewek jest posiadanie zbyt płaskiej lub wypukłej rogówki oka.

Jak przebiega proces leczenia za pomocą ortosoczewek?

Cały proces leczenia krótkowzroczności odbywa się w nocy. Ortosoczewki zakładane na tę część dnia delikatnie i bezpiecznie zmieniają przednią krzywiznę rogówki oka, dzięki czemu poprawia się widoczność w ciągu dnia bez użycia okularów. Jest to możliwe poprzez delikatny ucisk centralnej części rogówki. Powoduje to jej spłaszczenie oraz zogniskowanie obrazu na siatkówce. Początkowo należy zakładać ortosoczewki każdej nocy, ale z czasem doprowadza to do stabilnej poprawy wzroku i możliwe jest używanie soczewek do 3-4 razy w tygodniu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ