skóra tłusta
fot. pexels.com

Praktycznie każdy – a przynajmniej każdy kto ma lub kiedyś miał skórę skłonną do przetłuszczania się – zna mit, który dziś obalimy. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest to mit i traktuje to jako fakt, prawdę, wyznacznik i zasadę w pielęgnacji skóry przetłuszczającej się. Sprawdź, co to za mit i już nie popełnij tego błędu!

Zobacz też: https://www.citeam.pl/fakty-i-mity-na-temat-korona-wirusa/

Jak brzmi największy mit związany z pielęgnacją skóry tłustej?

Ten mit, o którym już za chwilkę Ci powiemy rozdziela się tak naprawdę na dwa mity. Po pierwsze mówi się, że skóry tłustej nie można nawilżać, a po drugie twierdzi się, że taką skórę skłonną do przetłuszczania trzeba wysuszać. Osoby, które tak uważają tłumaczą to w ten sposób, że nawilżanie tylko wspomaga tłustość skóry, a jej wysuszanie eliminuje lub zmniejsza intensywność przetłuszczania. Być może na pierwszy rzut oka i przeczytanie tych ,,prawd’’ brzmi to racjonalnie, ale absolutnie takie nie jest.

Dlaczego trzeba nawilżać skórę tłustą i nie można jej wysuszać?

Nasza skóra składa się z trzech głównych warstw – naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. W skórze właściwej znajduje się gruczoł łojowy, który jest odpowiedzialny za produkcję łoju, a popularnie znanego sebum. To właśnie to sebum, gdy jest wydzielane w zbyt dużej ilości sprawia, że skóra jest tłusta, przetłuszcza się, pojawiają się na niej wypryski, trądzik. Sebum to nie jest wydzielane po to, aby uprzykrzyć nam życie. To sebum jest odpowiedzialne za ochronę naskórka przez uszkodzeniami zewnętrznymi czy bakteriami.

W momencie, gdy na skórę działasz wysuszająco, czyli stosujesz produkty na bazie alkoholu to dajesz sprzeczne komunikaty Twojej skórze, a dokładniej gruczołom łojowym, produkującym sebum. W momencie, gdy wysuszasz skórę, Twoje gruczoły zaczynają jeszcze więcej produkować sebum, ponieważ boją się, że go zabraknie, a wtedy naskórek nie będzie zabezpieczony. Z kolei, gdy zaczniesz skórę nawilżać, gruczoły łojowe otrzymają informację, że wszystko jest w porządku i przestaną aż tak dużo produkować sebum, a z pewnością ta ilość zostanie zminimalizowana.

Przeczytaj też: http://www.dlazdrowia24.pl/domowe-maseczki-zrob-je-sama/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ