Sen na istotne znaczenie dla efektywnego działania mózgu i odnowy komórek ciała przez co jest kluczowym elementem regeneracji organizmu. Jego niedobór może prowadzić do problemów z koncentracją, apatii, upośledzenia pamięci i zwiększenia podatności na choroby i infekcje. Niestety, coraz więcej osób cierpi z powodu zaburzeń snu. Gwałtowne wybudzanie się w nocy charakteryzuje m.in. często diagnozowany przez lekarzy zespół bezdechu nocnego i nerwicę.

Amerykańscy naukowcy odkryli, że bardziej niż długość snu, liczy się jego jakość, a więc pozostanie w najgłębszej jego fazie, tzw. fazie REM. To właśnie w niej zachodzą najbardziej naprawcze procesy w organizmie. Wielokrotne wybudzanie się podczas snu uniemożliwia jednak jej osiągnięcie. Przyczyną może być bezdech senny lub nerwica.

Przyczyny bezdechu sennego

Podczas snu u zdrowego człowieka dochodzi do naturalnego spadku napięcia mięśni. U osób cierpiących na obturacyjny bezdech senny rozluźnienie mięśni wiąże się z zapadaniem się języka i gardła, przez co zostaje utrudniony lub całkiem niemożliwy przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Centralny bezdech senny występuje z kolei wtedy, gdy mózg nie wysyła sygnału do mięśni oddechowych, przez co organizm nie podejmuje wysiłku by wziąć oddech. Także wtedy dochodzi do gwałtownego wybudzenia się podczas snu.

Powstawaniu obturacyjnego bezdechu sprzyjają także m.in. nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych takie jak polipy, skrzywiona przegroda nosowa czy przerośnięta po infekcjach tkanka. Do wystąpienia choroby może się przyczynić m.in. otyłość, picie alkoholu, palenie papierosów, spożywanie obfitych posiłków przed snem lub nieleczona niedoczynność tarczycy.

Jeśli chodzi o obturacyjny bezdech senny przyczyny mogą być – jak widać – bardzo różne. Skutkiem bezdechu są natomiast m.in. niespokojny sen i częste wybudzanie się, przez co zostaje zaburzony istotny dla organizmu proces regeneracji. Zobacz jak wygląda diagnoza bezdechu sennego na stronie Philips Healthcare. https://www.philips.pl/healthcare/bezdech/czy-mam-bezdech/diagnoza-bezdechu

Nerwica a bezdech senny

Zaburzenia snu może wywoływać także nerwica, która bywa przyczyną problemów z zasypianiem, częstego budzenia się w nocy i niemożności ponownego zaśnięcia. Według badań, najczęstszą przyczyną tego schorzenia są zaburzenia stanu psychicznego. Inną przyczyną mogą być choroby somatyczne oraz zaburzenia wywołane uzależnieniem od używek.

Każdy organizm potrzebuje odpoczynku w postaci snu. To właśnie wtedy organizm uspokaja się, wówczas możliwa jest regeneracja ciała i umysłu. Gdy sen jest niespokojny, proces odnowy komórek zostaje zaburzony, a organizm staje się bardziej podatny na różnego rodzaju choroby. Brak snu zwiększa nie tylko ryzyko wystąpienia otyłości i depresji, ale także chorób reumatologicznych i groźnych w skutkach chorób układu krwionośnego.

[Głosów:49    Średnia:2.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ