Myjki ultradźwiękowe wykorzystywane są w różnych zakładach pracy od wielu lat. Można je spotkać nie tylko w dużych przedsiębiorstwach, gdzie przy ich pomocy czyści się większe lub mniejsze narzędzia pracy, czy części maszyn, ale także w salonach kosmetycznych i przede wszystkim gabinetach lekarskich. 1. Co to jest myjka ultradźwiękowa? 2. Jak działają myjki ultradźwiękowe? 3. Jakie zastosowania ma myjka ultradźwiękowa?
Co to jest myjka ultradźwiękowa?
Myjka ultradźwiękowa to urządzenie, które służy do czyszczenia głównie małych elementów z różnego rodzaju tworzywa. Zazwyczaj są to śruby, elementy konstrukcji maszyn, a także narzędzia chirurgiczne i inne przedmioty często wykorzystywane do prac lekarskich i kosmetycznych. Ich wysoka skuteczność działania opiera się na zastosowaniu nowoczesnej technologii ultradźwiękowej. Dzięki temu myjki stały się nieodłącznym elementem wielu gabinetów kosmetycznych oraz firm i przedsiębiorstw.
(https://cosmed24.pl/urzadzenia-kosmetyczne/ – urządzenia kosmetyczne)
Co ważne, taka metoda czyszczenia drobnych przedmiotów nie wpływa negatywnie na ich właściwości. Nie ulegają one zmatowieniu, zniekształceniu, ani nie tracą na twardości. Proces czyszczenia jest niezwykle efektywny i szybki, co sprawia, że znalazły sobie uznanie w oczach wielu osób. Schemat działania myjek ultradźwiękowych opiera się na częstotliwości sygnału, która nie jest słyszalna ludzkim uchem.
(Autoklaw kosmetyczny – https://cosmed24.pl/dezynfekcje-i-sterylizacja/autoklawy-kosmetyczne/)
Jak działają myjki ultradźwiękowe?
Zasada działania myjek ultradźwiękowych polega na zjawisku kawitacji. Fale dźwiękowe poruszają cząsteczki wody oraz specjalnych płynów czyszczących. Proces kawitacji polega na gwałtownych zmianach substancji wypełniających zbiornik z fazy ciekłej w gazową, pod nagłym zmniejszeniem ciśnienia. Można więc procesy zachodzące w myjkach podzielić na strefy wysokiego i niskiego ciśnienia.
W strefie niskiego ciśnienia wytwarzane są pęcherzyki powietrza, które puchną i wytwarzają w swoim wnętrzu próżnię. Następnie, pod wpływem wzrostu ciśnienia dochodzi do zjawiska implozji, któremu towarzyszy uwolnienie się energii. Siła tej reakcji jest na tyle wysoka, że dociera w każde, nawet najmniejsze miejsce, czyszczonego przedmiotu. W ten sposób wymiatany jest brud ze szczelin, zarysowań i załamań. Działanie te można porównać do ultradźwiękowej szczotki o wysokiej efektywności.
Po skończonym procesie czyszczenia, przedmioty należy wyjąć i spłukać najlepiej wodą destylowaną. Zastosowanie myjek ultradźwiękowych pozwala osiągać znacznie lepszą dokładność czyszczenia, przy znacznie krótszym czasie. Dodatkowo można zakupić jeszcze rękawy sterylizacyjne, które pozwalają dłużej zachowywać sterylność przedmiotów, które były czyszczone.