zabawa z dzieckiem z autyzmem
fot. pixabay.com

Wszystkie dzieci uwielbiają się bawić i spędzać czas ze swoimi rodzicami czy rówieśnikami. Zabawa odgrywa również bardzo ważną rolę w dziecięcym życiu – edukuje, rozwija, pozwala na budowanie komunikacji oraz kontakt z rówieśnikami i odkrywanie nowych umiejętności społecznych.

Zobacz też: http://www.carpathians.pl/zabawy-dla-dzieci-z-autyzmem/

Zabawa z dzieckiem z autyzmem

Zabawa z dzieckiem chorym na autyzm ma inny wymiar niż zabawa z dzieckiem zdrowym. Musimy pamiętać o tym, że takie dziecko niekoniecznie będzie podejmować stereotypowych czynności, a nawet mogą one przez nie być traktowane jako nierozwijające i mało rozrywkowe. Aby uniknąć tego rodzaju sytuacji należy odpowiednio się przygotować do zabawy z dzieckiem chorym na autyzm i nauczyć się innych form rozrywek.

Większość dzieci z autyzmem wykonuje wymyślone przez siebie, powtarzalne czynności, jak np.: układanie klocków, jeżdżenie samochodzikiem lub uporządkowywanie różnych przedmiotów. Takie formy aktywności pozwalają dziecku na pozostanie w swojej bezpiecznej strefie komfortu. Nie są wówczas narażone na niechciany kontakt z otoczeniem, mogą się skupić na wykonywaniu czynności w konkretnym schemacie, który dla nich jest logiczny i sprawia przyjemność.

Jak się bawić z dzieckiem z autyzmem?

Dzieci z chorobą autyzmu nie lubią bawić się w większym gronie, przy użyciu zwykłych zabawek. Lubią stałe elementy, schematy oraz przebieg dnia. Chcąc bawić się z dzieckiem z autyzmem powinniśmy stworzyć mu bezpieczne środowisko, w którym będzie się czuło akceptowane. Nowe elementy zabawy powinniśmy wprowadzać stopniowo, aby nie wystraszyć dziecka.

Dzieci ze spektrum autyzmu bardzo lubią materiały takie jak woda, piasek oraz różne faktury. Jedną z atrakcyjnych form zabawy jest zbudowanie dziecku toru przeszkód, który wykorzystuje różne materiały, np.: basenik z wodą, kocyk i podłoga. W zabawie najważniejsze jest to by wykorzystywać elementy lubiane przez dziecko.

Można również bawić się z dzieckiem w naśladowanie. Dziecko wówczas powtarza to, co wykonał rodzic. To zajęcie będzie dla niego atrakcyjne oraz rozwinie w nim zdolność naśladownictwa.

Przeczytaj też: http://www.gospodyni24.pl/ksiazeczki-dla-dzieci-o-emocjach/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ