Lampy Sollux w fizykoterapii

Czym jest lampa Sollux? Gdzie znajduje swoje zastosowanie i jaki wpływ ma na organizm? Dowiedz się, w jakich zabiegach leczniczych wykorzystuje się lampę z podczerwienią.

Lampa Sollux – co to takiego?

Lampa Sollux to sprzęt, który wykorzystywany jest w gabinetach fizykoterapii. Emituje promieniowanie krótkie, które posiada zdolność bezpośredniego oddziaływania na tkanki. Urządzenie wyposażone jest w specjalne filtry umożliwiające emitowanie właściwego światła. Promieniowanie białe i podczerwona wnika 3 cm pod skórę, poprawiając krążenie, zmniejszając napięcie mięśni i ból.

Jak używać lampy?

Zabieg z zastosowaniem tego rodzaju sprzętu polega na nagrzewaniu właściwych części ciała. Możliwe jest naświetlanie całego ciała (100 cm od osoby), jak i pojedynczych partii (20 cm – 30 cm). Aby chronić wrażliwe części ciała, podczas zabiegu zarówno pacjent, jak i osoba wykonująca zabieg powinni założyć ochronne okulary. Miejsce naświetlane powinno zostać uprzednio osłonięte i oczyszczone, aby promieniowanie mogło dotrzeć odpowiednie głęboko. Zabieg trwa od 15 do 20 minut.

Zalety korzystania z lampy na podczerwień

Emitowane promieniowanie dociera wprost do ośrodka bólu. Tkanki ulegają przegrzaniu, które poprawia wydolność organizmu i jego ukrwienie. Zmienione chorobowo tkanki są pobudzane do regeneracji i procesów metabolicznych. Lampy Sollux stosowane są w celu łagodzenia stanów zapalnych i przyśpieszenia gojenia się ran.

Znaczenie filtrów

Terapia lampami może odbywać się zarówno filtrem niebieskim, jak i czerwonym. Każdy z filtrów posiada inne właściwości i działanie, dlatego lampa posiada o wiele szersze zastosowanie. Rodzaj filtra dobierany jest do pacjenta po dokładnej analizie dolegliwości.

Filtr czerwony

Filtr czerwony przepuszcza promienie świetlne czerwone i podczerwone. Emitowane promieniowanie rozgrzewa tkanki łagodząc stany zapalane i przyspieszając gojenie się ran. Terapia tego rodzaju filtrem polecana jest osobom, które borykają się między innymi ze stanami wysiękowymi, uszkodzeniami skóry i trudno gojącymi się ranami. Może wspomóc również walkę z czyrakami i zapaleniem zatok. Doskonale radzi sobie ze spłycaniem blizn i oparzeniami fotochemicznymi.

Filtr niebieski

Filtr niebieski przepuszcza promienie niebieskie, które skutecznie osłabiają promieniowanie czerwone. Wykazuje głównie działanie przeciwbólowe i uspokajające. Wykorzystywane jest u pacjentów z podrażnieniami i odmrożeniami. Jego działanie doceniają również osoby, które borykają się z nerwobólami, łuszczycą czy świerzbem. Promieniowanie niebieskie pomaga na bóle menstruacyjne i rwę kulszową.

Przeciwwskazania do stosowania lamp Sollux

Zabiegom ciepłolecznictwa i światłolecznictwa nie mogą być poddawane osoby, które chorują między innymi na czynną gruźlicę płuc, nadciśnienie tętnicze czy miażdżycę tętnic. Z zabiegów powinny zrezygnować również osoby w stanach gorączkowych czy stanach wyniszczenia organizmy. Promieniowanie może być szkodliwe również dla pacjentów z niewydolnością krążeniową i kobiet w ciąży.

Lampa Sollux – kontrola i bezpieczeństwo

Korzystanie z lamp Sollux jest bezpieczne pod warunkiem, że terapia konsultowana jest z lekarzem. Niestosowanie się do zaleceń lekarzy i zasad bezpieczeństwa może skutkować udarem cieplnym, oparzeniami, a także uszkodzeniem wzroku. Terapia jest skuteczna tylko wtedy, gdy przeprowadzana jest w sposób kontrolowany i umiejętny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ