Artroskopia kolana, jako najmniej inwazyjna metoda leczenia

Staw kolanowy jest najważniejszym i najbardziej złożonym stawem w ciele człowieka. Niestety, często na skutek wzmożonej aktywności fizycznej lub nagłego urazu, ulega on uszkodzeniu. Statystycznie, staw kolanowy jest najbardziej kontuzjogennym elementem ciała. 

Warto wiedzieć, jak zachować się w przypadku urazu kolana. Czy zawsze konieczna jest operacja? Dowiedz się czym jest artroskopia kolana i poznaj odpowiedź na pytanie dlaczego jest ona jedną z obecnie najskuteczniejszych i najmniej inwazyjnych metod diagnostycznych. 

Czym jest artroskopia kolana 

Artroskopia kolana to nowoczesna metoda operacyjna, która pozwala lekarzowi ortopedzie na uzyskanie widoku do wnętrza stawu kolanowego w celu zdiagnozowania lub wykonania leczenia dowolnych problemów wewnątrzstawowych. 

Zabieg artroskopowy jest całkowicie bezpieczny i ze wszystkich możliwych metod operacyjnych – najmniej inwazyjny. Charakteryzuje się krótkim czasem rekonwalescencji po zabiegu i daje możliwość szybkiego powrotu do aktywności fizycznej, nawet tej wyczynowej.

Przebieg zabiegu

Zabieg artroskopii, mimo iż jest mało inwazyjny, to wciąż wymaga znieczulenia oraz użycia specjalistycznego sprzętu, a wykonuje się go w sterylnych warunkach na sali operacyjnej. 

Artroskopię kolana wykonuje się poprzez wykonanie małego nacięcia (nie większego niż moneta dwuzłotowa) i wprowadzenie do wnętrza stawu artroskopu. Przez niewielkie nacięcia wprowadzane są do organizmu również inne narzędzia niezbędne do wykonania zabiegu, służące zazwyczaj za źródło światła, umożliwiające przecinanie, usuwanie, szycie czy rekonstruowanie uszkodzonych tkanek. 

Dzięki coraz szybszemu rozwojowi medycyny, w coraz większej liczbie przypadków urazów kolana, metoda artroskopowa stosowana jest do diagnozowania i leczenia. Zdecydowaną większość urazów kolana, czyli np. uszkodzeń łąkotek, czy więzadeł krzyżowych, leczy się metodą artroskopową.

Szybka rekonwalescencja

Artroskopia kolana jest świetnym sposobem leczenia nie tylko dla sportowców uprawiających różne dyscypliny sportu wyczynowo, ale także dla zwykłych pacjentów. Największą zaletą zabiegu artroskopowego jest jego mała inwazyjność, co dla lekarza oznacza większą łatwość wykonania zabiegu, a dla pacjenta znacząco krótszy czas rekonwalescencji oraz powrotu do pełnej sprawności.

Zaraz po operacji niewielkiej wielkości rany zostają zaopatrzone plastrami, a pacjent skierowany jest na jednodniowy pobyt w klinice. W większości przypadków po zabiegu nie jest konieczne stosowanie dodatkowych środków przeciwbólowych. 

Już po pierwszym tygodniu od zabiegu usuwane są szwy i można rozpocząć program rehabilitacji. Oczywiście, czas powrotu do pełni zdrowia będzie inny dla każdego pacjenta, jednak będzie krótszy niż w przypadku bardziej inwazyjnych, operacyjnych metod leczenia kolan.

Jeśli zastanawiasz się nad poddaniem się zabiegowi artroskopii kolana, to koniecznie odwiedź stronę specjalistów z chirurgia-kolana.pl, którzy mają wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu diagnostyki stawu kolanowego i wdrażeniu odpowiedniego leczenia. Warto również zapoznać się z ich filmami edukacyjnymi (w dziale Dla Pacjenta), które precyzyjnie i jasno wyjaśniają najczęstsze wątpliwości pacjentów. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ