Kontrast przy rezonansie magnetycznym

Rezonans magnetyczny jest współcześnie najdokładniejszą metodą obrazowania wnętrza ludzkiego ciała, w dodatku całkowicie bezinwazyjną, bezbolesną i bez negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Dokładność uzyskiwanych obrazów można jeszcze podwyższyć dzięki podaniu środka kontrastowego, nazywanego także środkiem cieniującym lub skrótowo – kontrastem. Czym jest kontrast i kiedy się go stosuje?

Czym jest środek kontrastowy?

Środek kontrastowy to substancja chemiczna, która kumuluje się w ludzkich tkankach, zmieniając czasowo ich właściwości elektromagnetyczne. W zależności od potrzeby wykorzystuje się różne rodzaje kontrastów:

– pozytywne – bazujące na metalicznym pierwiastku – gadolinie – wzmacniające płynący z wnętrza komórek sygnał
– negatywne – w których wykorzystuje się związki żelaza – osłabiające płynący z komórek sygnał, co pozwala na uzyskanie wyraźniejszego obrazu tkanek znajdujących się dookoła nich.

Kiedy stosuje się środki kontrastowe przy rezonansie?

Korzyści, które płyną z zastosowania środka kontrastowego przy badaniu rezonansem magnetycznym są istotne dla diagnostyki, zwłaszcza w przypadkach takich schorzeń jak:

– nowotwory, zwłaszcza w obrębie układu nerwowego, ale też atakujące narządy rodne, serce czy płuca,
– udar mózgu,
– zaburzenia związane z niedokrwieniem,
– choroby zapalne i reumatologiczne,
– stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona oraz inne zaburzenia neurologiczne.

Środków kontrastowych nie można natomiast podawać kobietom w ciąży, ze względu na możliwość kumulowania się pierwiastków chemicznych w tkankach rozwijającego się dziecka. Przed wykonaniem badania z jego użyciem konieczne jest również oznaczenia poziomu kreatyniny we krwi, wskazującego sprawność pracy nerek. Środek jest bowiem wypłukiwany z organizmu wraz z moczem, dlatego szczególnie istotne jest odpowiednie nawodnienie przed wykonywaniem badania, a także po nim, przyspieszające pozbycie się tych związków.

Gdzie wykonać badanie rezonansem magnetycznym?

Nowoczesne aparaty MRI znajdujące się w gabinetach LUX MED Diagnostyka na terenie całego kraju, w tym w Warszawie, pozwalają na wykonanie badań obrazowych w wyjątkowo krótkich terminach: zaledwie w kilka dni od otrzymania skierowania od lekarza. Badania mają wyjątkowo wysoką jakość, co gwarantuje dokładność diagnostyki, bez konieczności ich powtarzania. Pacjenci mogą natomiast odebrać wyniki online, za pośrednictwem Portalu Pacjenta, oszczędzając tym samym czas poświęcony na ponowną wizytę w placówce.

Zapoznaj się z ofertą rezonansu magnetycznego: https://www.luxmed-diagnostyka.pl/dla-pacjentow/oferta/rezonans-magnetyczny

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ