keto jadlospis

Dieta ketogeniczna to niskowęglowodanowa i wysokotłuszczowa metoda odżywiania. Pierwotnie opracowana celem leczenia padaczki lekoopornej, zyskuje coraz większe uznanie również wśród osób, które chcą w szybki i skuteczny sposób pozbyć się nadprogramowych kilogramów oraz zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie. Poniżej przedstawiamy, na czym polega sekret owej kuracji żywieniowej, jak ją stosować i jaki może być przykładowy jadłospis diety ketogenicznej.

Skuteczne odchudzanie = ograniczenie węglowodanów

Powszechnie uważa się, że przeciętne żywienie składa się średnio w 35 % z tłuszczów, około 55 % węglowodanów, resztę zaś stanowi białko. Wyraźną większość obejmują więc węglowodany. Te zaś są bogate w glukozę, która, za pośrednictwem insuliny, jest transportowana do mózgu i mięśni, dając im potrzebną energię. Jednak nadmiar węglowodanów w diecie równa się nadmiarowi glukozy, a to z kolei może prowadzić do odkładania się jej w organizmie w postaci tłuszczu. Nadwaga i otyłość zaś są przyczynami problemów z sercem, cukrzycą i ogólnym złym samopoczuciem. Rozwiązaniem na te problemy jest dieta keto.

Na czym polega dieta ketogeniczna?

W największym uproszczeniu dieta keto polega na przyjmowaniu większej ilości tłuszczów, jednocześnie zastępując nimi węglowodany. Wyświechtana już fraza „jedz tłuszcz, by spalać tłuszcz” znajduje tu idealne zastosowanie. Poprzez stopniowe przestawianie naszego organizmu na przetwarzanie energii z tłuszczów zamiast węglowodanów, doprowadzamy do jego spalania, a tym samym – tracenia na wadze.

Jakie są zalety diety ketogenicznej?

Zwolennicy diety keto wymieniają bogactwo pozytywnych aspektów ograniczenia węglowodanów w diecie. Oprócz chudnięcia dieta keto zapewnia również utrzymanie wagi – możemy zatem zapomnieć o niepożądanym efekcie jojo. Ponieważ żywienie, które wprowadzamy w życie musi zawierać dokładną ilość białka, tłuszczu i węglowodanów, zaczynamy częściej myśleć o tym, co jemy. Dieta keto wymusza na nas większą uwagę przy doborze składników – to przekłada się na naszą świadomość żywieniową. Oprócz tego zdrowa dieta przyczynia się do wyrównania poziomu cholesterolu w organizmie, mocniejszą koncentrację oraz lepsze samopoczucie.

Jadłospis diety ketogenicznej

Zdrowa dieta wymaga od nas dobrego przygotowania. Warto zatem wiedzieć, co jeść żeby schudnąć oraz utrzymać wagę. Najistotniejsze będzie dostarczenie organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych, aby zachować jego dobrą kondycję. Jak zatem wygląda podstawowy jadłospis diety ketogenicznej? Co jeść, aby wspomóc skuteczne odchudzanie?

  • Mięso – zarówno jasne, jak i ciemne, mięso zawiera dużo tłuszczów, a przygotowane np. na oliwie będzie wyjątkowo zdrową podstawą diety
  • Ryby i owoce morza – są źródłem wielonienasyconych tłuszczów, niezbędnych w diecie keto
  • Orzechy
  • Warzywa zielone – zaliczamy do nich np. awokado, kapustę i brukselkę
  • Nabiał – przy diecie keto nie należy zapominać o dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości białka np. w postaci jajek.

Czego unikać w diecie keto?

Wiemy już zatem, co jeść żeby schudnąć stosując dietę keto. Aby jednak wszystkie nasz starania nie poszły na marne, powinniśmy zapoznać się również z listą produktów, których należy unikać, aby efekty naszej ciężkiej pracy nie poszły na marne.

  • Produkty zbożowe – tzn. wszelkie makarony, białe pieczywa, wyroby piekarnicze
  • Słodycze – większość zawiera duże ilości cukrów, a te staramy się z diety wyeliminować
  • Owoce o wysokiej zawartości cukru – nie znaczy to, że należy wyeliminować z diety wszystkie owoce, poleca się np. wszelkie owoce leśne
  • Niektóre rodzaje warzyw – należy ograniczyć spożywanie roślin strączkowych oraz skrobiowych.

Na zakończenie

Samodzielne wprowadzenie nowego sposobu odżywiania może okazać się bardzo trudne, szczególnie dla osób, które dotąd nie stosowały żadnej diety. I chociaż dieta keto jest świetnym rozwiązaniem na szybkie schudnięcie i wprowadzenie zdrowych zmian w nasze życie, mogą istnieć przeciwskazania zdrowotne, które nie pozwolą lub utrudnią nam trzymanie się jej reguł. Dlatego przed wprowadzeniem w nasze życie nowego sposobu żywienia, należy w pierwszej kolejności skontaktować się z dietetykiem, który pomoże nam ustalić odpowiedni keto jadłospis i odpowie na wszelkie wątpliwości związane ze zdrowiem.

[Głosów:2    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo to jest tlenoterapia?
Następny artykułWłosy pełne blasku
Redakcja Zrodlozdrowia.pl

Chcesz żyć długo? To tak jak ja! Dlatego zdecydowałam się żyć zdrowo i dbać o siebie :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ