chroniczne zmęczenie

Chroniczne zmęczenie to charakterystyczna bolączka osób młodych. Przyczyną jest ogólnie pojęty współczesny tryb życia: nieograniczony multi tasking, spędzanie nadmiernej ilości czasu przed ekranem monitora i komputera, wydłużony czas pracy i przedłużone pozostawanie w trybie czuwania. Wszystko to zaburza zachowanie równowagi. Co zrobić, jeśli budzimy się zmęczeni oraz jeśli przez cały dzień, niezależnie od tego ile pracujemy jesteśmy zmęczeni?

Jak odróżnić chroniczne zmęczenie od przejściowego przemęczenia?

Jeśli nieustannie czujemy się senni, zmęczeni, brakuje nam entuzjazmu, czujemy się wycieńczeni fizycznie oraz jeśli mamy stałe i duże problemy z koncentracją uwagi, wówczas może to być sygnał, że nasz organizm jest przeciążony na tyle, że już zwykłe wakacje nam nie pomogą.

Co zrobić, gdy dotyczy nas problem chronicznego zmęczenia?

Na początku spróbujmy rozwiązać problem przez zmianę trybu życia na zdrowszy. Należy odciąć się od pracy w określonych porach dniach, zachowywać odpowiednie nawyki sprzyjające relaksowaniu się, odżywiać się zdrowo oraz dbać o satysfakcjonujące relacje z otoczeniem. Jeśli mimo wprowadzenia tych zmian nasze samopoczucie nie poprawia się, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarze są coraz lepiej zorientowani we współczesnych problemach pacjentów. Jak mówi nam anonimowo lekarz poz z przychodni w Krakowie, pacjenci odwiedzający jego gabinet coraz częściej zgłaszają mu objawy wskazujące zespół chronicznego zmęczenia. Zanim jednak padnie ostateczna diagnoza, należy wykluczyć anemię, problemy z tarczycą, niewydolność nerek, cukrzycę, problemy z ciśnienie krwi oraz wiele innych schorzeń, które również są odpowiedzialne za obniżenie poziomu energii i wyraźnie obniżającą się zdolność do koncentracji uwagi.

Jak diagnozuje się zespół chronicznego zmęczenia?

Według międzynarodowych klasyfikacji, zespół chronicznego zmęczenia to niczym niewytłumaczalne duże zmęczenie, które trwa od co najmniej pół roku. Co ważne, dla zdiagnozowania zespołu trzeba sprawdzić, jak organizm reaguje na pełnowartościowy wypoczynek. Objawami towarzyszącymi permanentnemu zmęczeniu są zawroty lub bóle głowy, omdlenia, kołatanie serca, bóle mięśni i stawów, zaburzenia snu oraz nawet bóle mięśni i stawów. Często pacjenci z zespołem chronicznego zmęczenia zmagają się z rozlicznymi problemami ze strony układu pokarmowego (zespół jelita drażliwego, wzdęcia, zaparcia, biegunki).  Leczenie jest multidyscyplinarne i odbywa się przy udziale psychologa, psychiatry, fizjoterapeuty i lekarza ogólnego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ