dieta

Planujesz schudnąć, ale nie chcesz po raz kolejny być na diecie, której nie cierpisz? Dobra wiadomość jest taka, że wcale nie musisz. Podpowiemy, jakie są zasady zdrowego odżywiania, które pozytywnie wpłyną na twoją sylwetkę.

Jak schudnąć, co jeść na diecie?

Tak naprawdę możesz jeść wszystko, musisz jedynie poznać podstawowe mechanizmy odchudzania/tycia. Jak to? Należy zdać sobie sprawę z tego, że za dodatkowe kilogramy nie są odpowiedzialne niezdrowe produkty (a przynajmniej nie bezpośrednio), a nadmiar kalorii. Co istotne, możesz jeść zdrowo i FIT (np. owsiankę z masłem orzechowym, bananem i innymi owocami), ale nadal dostarczać organizmowi zbyt dużo kalorii i nie chudnąć.

Skąd wiedzieć, ile kalorii to za dużo, a ile za mało? Musisz obliczyć, jakie jest twoje CPM, czyli Całkowita Przemiana Kalorii. To ilość kalorii, jaką należy dostarczyć organizmowi, na zachowanie funkcji życiowych i dodatkową aktywność. Jeśli jesz tyle, ile wynosi twoje CPM, waga stoi w miejscu. Dostarczasz więcej kalorii? Tyjesz. Mniej? Chudniesz. Proste, prawda? Zwłaszcza że w internecie znajdziesz kilka kalkulatorów CPM.

Tylko ważne są dwie rzeczy. Osoby, które chcą schudnąć, często drastycznie „ucinają” ilość kalorii, co najczęściej kończy się efektem jojo. Przykładowo, jeśli twoje CPM wynosi 2200 kcal, optymalnie byłoby spożywać 1700-1800 kcal.

Ponadto pisaliśmy, że nieważne jest, co jesz, tylko ile kalorii dostarczasz i dalej się tego trzymamy. Aczkolwiek musisz wziąć pod uwagę poziom sytości tych produktów. Przykład? Paczka czipsów o wadze 120 g to ok. 700 kcal. Czy się nią na długo najesz? Nie wydaję nam się. Burger w knajpce czy cała pizza to może być ponad 1000 kcal. I nagle się okazuje, że twój „przydział” kaloryczny się skończył, a jeszcze połowa dnia przed tobą. Ale już sięgając po warzywa, strączki, produkty pełnoziarniste i białkowe, zjadasz więcej objętościowo, jesteś syta, a jednocześnie masz jeszcze sporo kalorii w zapasie. Czego unikać na diecie odchudzającej przeczytasz na zdroweporady.pl, ta rozpiska pozwoli ci zorientować się, po jakie produkty wysokokaloryczne nie warto sięgać.

A teraz sprawdź „magiczną sztuczkę” odchudzającą.

Aktywność fizyczna na diecie

Ciągle się mówi, że aby schudnąć, nie wystarczy sama dieta, trzeba ćwiczyć. Dlaczego tak jest? Ponieważ na twoją Całkowitą Przemianę Materii składa się Podstawowa Przemiana Materii (ilość kalorii, jaką twój organizm potrzebuje na zachowanie podstawowych funkcji życiowych) oraz aktywność fizyczna. W praktyce im więcej ruchu w ciągu dnia, tym wyższe CPM, a ty możesz zjeść więcej.

Ćwiczenia są więc sposobem na to, aby chudnąć, ale jeść wcale nie tak mało i od czasu do czasu pozwalać sobie na drobne grzeszki bez szkody dla twojej sylwetki. Przy czym nie chodzi o konkretne treningi, tylko aktywność w ciągu dnia. To też spacery, chodzenie do sklepu/pracy pieszo, a nie jechanie autem, czy nawet intensywne sprzątanie. W praktyce – trzeba ruszać się więcej.

Sen na diecie

Na razie nie pisaliśmy nic o cudownych suplementach, dietach, które spalają 5 kg w tydzień, czy hardcorowych treningach cardio i… już nie napiszemy, bo naszym zdaniem (i wielu dietetyków również), to nie jest dobra droga. Natomiast na końcu chcielibyśmy zwrócić ci uwagę na sen. W czasie snu organizm się regeneruje, dzięki niemu ma energię na kolejny dzień i nie potrzebuje jej z dodatkowych źródeł, np. z wysokotłuszczowego jedzenia. Przy czym trzeba zadbać nie tylko o ilość snu, ale także o jego jakość, czyli np. nie przesiadywać na telefonie/przed komputerem przed pójściem spać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ