Jak działają soczewki progresywne

Okuliści zauważają, że coraz częściej podczas wizyt pojawiają się pytania odnośnie starczowzroczności. W szczególny sposób zwraca to uwagę na postępujące schorzenie, które dotyka coraz więcej osób po 40 roku życia. Czym dokładnie objawia się prezbiopia? Jak jej zapobiec? Jakie korzyści płyną z używania soczewek progresywnych?

Czym jest starczowzroczność?

W wyszukiwarkach internetowych, coraz częściej pojawiają się hasła takie jak: starczowzroczność objawy czy nieostre widzenie przyczyny. Wśród odpowiedzi najczęściej pojawia się prezbiopia, znana również pod nazwą starczowzroczności, powstaje w wyniku pojawiania się zmian w soczewce wewnątrzgałkowej – wraz z biegiem lat staje się ona grubsza i sztywniejsza. Prezbiopia uniemożliwia naprzemienne skupianie wzroku na przedmiotach znajdujących się blisko i daleko. Niepokojące symptomy najczęściej pojawiają się po 40. roku życia, czasem nawet wcześniej. W wielu przypadkach prezbiopia jest bagatelizowana. Do okulisty należy się udać niezwłocznie, po zauważeniu pierwszych sygnałów.

Objawy prezbiopii

Jednym z pierwszych objawów jest nieostre widzenie, a także trudności z dostosowaniem ostrości wzroku. Niektórzy pacjenci zwracają uwagę m.in. na bóle głowy czy szybkie męczenie oczu. Schorzenie to można zdiagnozować podczas rutynowego badania wzroku. Prezbiopia jest chorobą postępującą, dlatego też bardzo ważne jest regularne sprawdzanie zdrowia oczu. Na co dzień warto stosować soczewki multifokalne, które eliminują nieprzyjemne skutki starczowzroczności. Czym się charakteryzują soczewki progresywne?

Działanie soczewek progresywnych 

Soczewki progresywne zalicza się do specjalnego rodzaju szkieł, których zadaniem jest korekcja prezbiopii. W poszczególnych częściach posiadają zupełnie inną dioptrię. Aby móc zobaczyć przedmioty znajdujące się dalej, należy patrzeć przez jej górną część. W przypadku bliskich rzeczy – dolną częścią. Pomiędzy fragmentami umieszczona jest tzw. sfera progresji, czyli miejsce, w którym moc soczewki płynie zmienia się pomiędzy dwoma wartościami. Umożliwiając jednocześnie korekcję widoczności na średnich odległościach. Jakie korzyści płyną ze stosowania soczewek progresywnych?

Zalety stosowania soczewek multifokalnych 

Soczewki progresywne zalicza się do jednej z najskuteczniejszych metod korygowania starczowzroczności. Przede wszystkim, że względu na określoną konstrukcję, wyostrzają widzenie na dalekich, bliskich, a nawet średnich odległościach. Soczewki progresywne są niezwykle wygodne. Poprzez plastyczność zapewniają perfekcyjne ułożenie w gałce ocznej. Dzięki ich zastosowaniu, prezbiopia nie będzie przeszkadzała w codziennym funkcjonowaniu. Warto również zauważyć, że są one znacznie bardziej funkcjonalne niż okulary progresywne. Co więcej, mogą być używane również z większymi wadami wzroku.

Wybór odpowiednich soczewek progresywnych

Soczewki progresywne są wybierane przez lekarza specjalistę, który na samym początku sprawdza, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do ich noszenia. W następnej kolejności przeprowadza się szczegółowe badani, których zadaniem jest dobranie odpowiedniej mocy każdej z soczewek. Dobór nieodpowiednich soczewek może spowodować znaczy dyskomfort podczas codziennego użytkowania. Podczas wybierania producenta, warto zwrócić uwagę na dodatkowe cechy, np. blokowanie promieni UV.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ