Ból ostry i jego oddziaływanie na stan pacjenta

Ból pojawia się przy różnych urazach oraz chorobach. Informuje m.in. o toczącym się w organizmie stanie chorobowym. Jest to nieprzyjemne doznanie czuciowe oraz emocjonalne, które towarzyszy już istniejącemu albo potencjalnie zagrażającemu uszkodzeniu tkanek, ale też może odnosić się tylko do takiego uszkodzenia. Jakie są metody zwalczania bólu?

Charakterystyka bólu ostrego

Ból to zarówno problem medyczny, jak i społeczny, który informuje o toczącym się stanie chorobowym albo też może ostrzegać przed różnymi zagrożeniami dla zdrowia. Kiedy zaczyna tracić swoją funkcję ostrzegawczo-ochronną, to staje się chorobą. Ból może odnosić się do różnych części ciała, a jego intensywność jest bardzo subiektywna, ponieważ zależy od czynników psychicznych, fizycznych oraz społecznych. 

Ból ostry jest to krótki i samoograniczający się proces, który mija najczęściej w ciągu miesiąca. Ma on bezpośredni związek z daną chorobą, gdy jego natężenie jest bardzo duże. Wśród najbardziej znanych typów bólu ostrego są:

  • bóle pourazowe,
  • bóle pooperacyjne,
  • bóle pooparzeniowe. 

Najczęściej ból ostry wywołują m.in. następujące schorzenia: kamica nerkowa, rwa kulszowa oraz dyskopatia. 

Objawy i reagowanie na ból ostry

Objawy bólu ostrego najczęściej są opisywane jako nieprzyjemne sensoryczne oraz emocjonalne doświadczenie, które ma związek z rzeczywistym albo potencjalnym uszkodzeniem tkanek. To oznacza, że ból ostry można odczuwać na poziomie czucia sensorycznego, a także czucia emocjonalnego. Ten ból nie może trwać dłużej niż trzy miesiące, a jeżeli się przedłuża ten okres trwania bólu ostrego, to mówi się o bólu przewlekłym. 

Organizm człowieka na ból ostry reaguje silną reakcją stresową, co oznacza, że dochodzi do wzrostu ciśnienia krwi oraz pulsu, oddech staje się przyspieszony i pojawia się ogólne pobudzenie. Ważne znaczenie ma tutaj podwzgórze, gdyż poprzez układ hormonalny oraz autonomiczny reguluje homeostazę organizmu. Natomiast przysadka mózgowa oraz nadnercza, które razem z podwzgórzem tworzą układ hormonalny, wpływają na reakcję człowieka na stres. 

Taka silna i nagła reakcja stresowa może spowodować analgezję wywoływaną przez stres, a jest to zwiększona tolerancja na ból. U wszystkich ludzi to zjawisko przebiega różnie i jest ono uwarunkowane genetycznie, a polega na hamowaniu odczucia bólu w nagłych sytuacjach stresowych. 

Leczenie bólu ostrego

Podczas leczenia bólu ostrego najczęściej sięga się po lek przeciwbólowy, który ma na celu złagodzenie występujących objawów. Takie leczenie przeciwbólowe powinno się skupiać na natężeniu oraz przyczynach występowania bólu. Na przykład można sięgnąć po lek, który jest zalecany do objawowego leczenia bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, a zawiera on w swoim składzie substancję czynną deksketoprofen.

Jest to substancja o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym oraz przeciwgorączkowym. Między innymi pomaga w leczeniu bólów głowy, kręgosłupa, stawów ręki oraz stawu barkowego i biodrowego. Poza tym pomóc może również w bólach mięśni i karku.

Referencje:

  1. J. Wypyszewska, Z. Kopański, M. Kulesa-Mrowiecka, J. Rowiński, F. Furmanik, J. Tabak, K. Kieczka-Radzikowska, M,  Liniarski, Klasyfikacja bólu [w:] „Journal of Clinical Healthcare” 2/2018.
  2. P. Kazimierz, Psychologiczne aspekty leczenia bólu, Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, 2016.
[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ