Jak dbać o nadwrażliwe zęby?

Nadwrażliwość zębów na ciepło, zimno czy ostre przyprawy, to problem, który dotyka wielu osób. Ból zęba pojawia się nagle podczas spożywania potraw, a czasami także przy szczotkowaniu zębów. Wiele osób go ignoruje, tłumacząc sobie, że przejdzie samo, jednak jest to problem, który warto skonsultować ze stomatologiem.

Przyczyny nadwrażliwości zębów

Najczęstsze przyczyny nadwrażliwości zębów to między innymi nieprawidłowa higiena jamy ustnej, stosowanie zbyt twardej szczoteczki, częste spożywanie gazowanych lub kwaśnych napojów, bruksizm lub częste wymioty. Objawy nadwrażliwości zębów mogą się pojawić również po wybielaniu zębów, jednak mają one charakter przejściowy. Zdarza się, że problem nadwrażliwości zębów występuje w czasie ciąży, jednak wówczas także należy skonsultować go ze swoim stomatologiem.

Jak dbać o nadwrażliwe zęby?

Na nadwrażliwość zębów częściej cierpią osoby dorosłe niż dzieci. Nadwrażliwe zęby wymagają starannej, lecz delikatnej pielęgnacji. Bardzo ważna jest odpowiednia szczoteczka do zębów. Powinna ona mieć miękkie włosie, aby nie urażać zęba. Równie ważna jest prawidłowa technika szczotkowania. Unikać należy past wybielających i ściernych, które mogą podrażniać zęby. W przypadku zębów nadwrażliwych warto poprosić stomatologa o wskazówki, jak dbać o zęby.

Leczenie nadwrażliwości zębów

W przypadku zauważenia występowania objawów nadwrażliwości zębów, warto skonsultować się ze stomatologiem, a nie czekać, aż objawy same ustąpią. Problem ten może być bowiem objawem innych dolegliwości na przykład występowania chorób przyzębia bądź paradontozy. Nadwrażliwe zęby mogą dawać także objawy w czasie wizyt u stomatologa. Pacjenci z tym problemem częściej skarżą się, że odczuwają dyskomfort przy zabiegach dla większości bezbolesnych, na przykład przy osuszaniu zębów powietrzem. Stomatolog bielany może zalecić odpowiednią pielęgnację nadwrażliwych zębów i wskazać preparaty, które zmniejszą dolegliwości bólowe. Do płukania zębów warto wybrać płyn zawierający fluor i stosować go raz dziennie lub zdecydować się na zabieg fluoryzacji zębów, który ochroni zęby i je wzmocni.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ