Ile kosztują i jak wyglądają badania genetyczne

Badania genetyczne powszechnie uchodzą za bardzo dobre rozwiązanie w celu profilaktyki przeciwko dziedzicznym chorobom nowotworowym. Są one przede wszystkim zalecane osobom, u których w rodzinie występuje tendencja do występowania chorób takich jak np. rak jelita grubego. Testy genetyczne, oprócz zapobieżenia rozwojowi nowotworu, mogą także pomóc w trakcie doboru terapii celowanej, określeniu sportowych predyspozycji czy też określeniu przyczyn nietolerancji pokarmowej. W niniejszym artykule odpowiadamy, ile kosztują i jak wyglądają badania genetyczne. Zapraszamy do lektury!

Na czym opierają się badania genetyczne?

Badania genetyczne są określane mianem przesiewowych. Charakteryzują się one sporym spectrum diagnostycznym. Umożliwiają dowiedzenie się na temat tego, jak duże ryzyko zachorowania na dziedziczny nowotwór ponosimy. Ponadto, warto wiedzieć, że mogą pomóc one także we właściwym dopasowaniu diety. W trakcie badania genetycznego lekarz zapoznaje się z historią medyczną rodziny. Należy wspomnieć, że będzie pytać o schorzenia, choroby oraz wady wrodzone, jakie miały miejsce w rodzinie. Ponadto, mogą zostać zlecone badania krwi. Po otrzymaniu wyników lekarz rozmawia o nich z daną osobą i rozwiewa wątpliwości, jakie może mieć badana osoba.  

Ile kosztują badania genetyczne?

Koszt badań genetycznych jest zależy od wielu czynników, między innymi od tego, w kierunku jakiej nieprawidłowości przeprowadzane jest badanie, ilości badanych genów, rodzaju zastosowanej metody, lokalizacji laboratorium czy też stopnia wykwalifikowania personelu. Oferta rynkowa testów genetycznych zwiększa się z roku na rok. Koszt badań genetycznych zazwyczaj mieści się w przedziale od 200 złotych do nawet 10 000 złotych. Jak widać, cena może być mocno zróżnicowana. Oczywistym faktem jest, iż wykonanie analizy genetycznej jednego genu jest najtańsze, natomiast badanie kilku czy nawet kilkunastu genów jest znacznie droższe. Kilka bądź kilkanaście genów bada się zazwyczaj w przypadku diagnostyki genetycznej chorób nowotworowych lub opracowywaniu diety zgodnej z genami, których cena będzie mieścić się zazwyczaj w przedziale 1500 – 2000 złotych. Jeżeli natomiast chodzi o badanie na ojcostwo, to koszt mieści się w granicach 550 – 1000 złotych. W trakcie badania na ojcostwo porównuje się 16, 22 lub 24 marker genetyczny u dziecka, ojca czy też i u matki. Warto wiedzieć, iż możliwe jest wykonanie także analizy całego materiału genetycznego danej osoby – jest to jednak najdroższy rodzaj analizy i jego cena może wynieść nawet 12 tysięcy złotych.

Metoda użyta do diagnostyki genetycznej 

Najczęściej stosowaną metodą w przypadku diagnostyki genetycznej jest metoda oparta o reakcję łańcuchową polimerazy oraz sekwencjonowanie. Pozwala ona na powielanie łańcuchów DNA, a sekwencjonowanie umożliwia ustalenie lokalizacji konkretnych fragmentów DNA w danym łańcuchu. Bardziej udoskonaloną metodą jest Sekwencjonowanie Nowej Generacji, która umożliwia analizę wielu fragmentów genetycznym w jednym momencie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ