Endokrynologia to dział medycyny zajmujący się zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Jak wiadomo, hormony w dużym stopniu warunkują samopoczucie każdego z nas – wpływają na poziom energii, nastrój, kondycję skóry, pamięć, a nawet wagę. Niekiedy wystarczy wyregulowanie ich poziomu z pomocą specjalisty, aby odzyskać siły i radość z życia. Jakie są najczęściej występujące schorzenia, które wymagają konsultacji z endokrynologiem?
Choroby tarczycy
Choroby tarczycy nazywane są już niekiedy nową epidemią. Każdego roku wzrasta liczba osób z zaburzeniami tego gruczołu, co negatywnie wpływa na ich samopoczucie fizyczne i psychiczne. Choroby tarczycy mogą być związane z jej niedoczynnością lub nadczynnością. W pierwszym przypadku najczęściej mamy do czynienia z Hashimoto, czyli choroba o podłożu autoimmunologicznym. Jej przyczyny nie są do końca znane i zgodnie z obecną wiedzą medyczną nie ma na nią skutecznego lekarstwa – jednym sposobem jest regularne przyjmowanie hormonów, które wyrównują ich poziom i pozwalają na prowadzenie normalnego życia. Niedoczynność tarczycy zazwyczaj daje bardzo uciążliwe objawy, takie jak zmęczenie, bóle głowy, senność, przybieranie na wadze, nerwowość, wypadanie włosów oraz problemy skórne. W przypadku takich dolegliwości endokrynolog Warszawa zaleca wykonanie podstawowych badań z krwi oraz USG tarczycy, a następnie stawia diagnozę i proponuje leczenie. Natomiast choroby związane z nadczynnością tarczycy mogą objawiać się utratą masy ciała, kołataniem serca, nadmiernym pobudzeniem oraz potliwością – przykładem może być choroba Gravesa-Basedowa. W obu wypadach niezbędna jest konsultacja ze specjalistą, który wdroży odpowiednie leczenie, przywracając komfort życia pacjentowi.
Choroby gruczołów płciowych
Endokrynolog zajmuje się także zaburzeniami hormonów płciowych. Bardzo często występującą chorobą u kobiet jest zespół policystycznych jajników – według luźnych statystyk schorzenie to jest odpowiedzialne za 50 – 60% przypadków niepłodności. Zazwyczaj obawia się zaburzeniami miesiączkowania, trądzikiem, wypadaniem włosów, przybieraniem na wadze, zaburzeniami nastroju oraz problemami ze snem. Leczenie tej choroby polega głównie na usunięciu przyczyn dolegliwości, co może oznaczać wyrównanie poziomu hormonów za pomocą środków farmakologicznych. Niekiedy z problemami hormonalnymi zmagają się również mężczyźni – powszechnie występującym schorzeniem jest ginekomastia, czyli powiększenie gruczołu piersiowego u mężczyzn oraz zaburzenia w produkcji testosteronu. Te przypadki również wymagają konsultacji z endokrynologiem.