dezodorant

Antyperspirant i dezodorant tylko na pierwszy rzut oka to samo. Prawda jest tak, że mają zupełnie inne funkcje. Czym się różnią w takim razie? Dezodorant tylko maskuje nieprzyjemny zapach potu, natomiast antyperspirant ogranicza ilość wydzielanego potu. Wybierając skuteczny preparat przeciw potliwości należy ustalić indywidualne potrzeby – częstotliwości, zapach oraz intensywność potu.

Czym różni się dezodorant od antyperspirantu?

Zadaniem dezodorantu jest neutralizacja nieprzyjemnego zapachu, utrzymanie świeżości i pielęgnacja całego ciała. Swój ładny zapach dezodoranty zawdzięczają zawartym w swoim składzie kompozycjom zapachowym oraz alkoholowi etylowemu, który zabija bakterie żyjące na skórze oraz zabezpiecza przed tworzeniem się przykrego zapachu.

Dezodoranty jak widać tylko maskują zapach potu, niestety nie hamują jego wydzielania. Skuteczność tych preparatów jest krótkotrwała, ogranicza się tylko do kilku godzin.
Przeznaczone są dla osób, które nie mają problemu z nadmiernym wydzielaniem potu.
W przypadku, gdy ilość wydzielanego potu się zwiększa (pod wpływem stresu, wysiłku fizycznego, temperatury lub silnych emocji), lepiej wtedy zdecydować się na antyperspiranty.

Dezodoranty i antyperspiranty

To właśnie antyperspiranty zapewniają ochronę przez cały dzień, nawet w przypadku dość dużej nadpotliwości. Tego typu preparaty przeznaczone są dla osób, które mają problemy z nadmiernym wydzielaniem potu. W składzie antyperspirantu oprócz substancji zmniejszających liczbę drobnoustrojów na skórze, znajdziemy związki ograniczające ilość potu. Zazwyczaj są to alkaliczne sole chlorku glinu lub sole glinowo-cyrkonowe. Gdy dojdzie do sytuacji, że antyperspirant połączy się z wilgocią, która jest obecna na skórze, antyperspirant przekształca się w żel. Żel, który powstał zwęża ujście gruczołów potowych, ograniczając wydostanie się potu na powierzchnie skóry.

Antyperspiranty nie powodują zatykania gruczołów potowych. Antyperspiranty działają zdecydowanie dłużej niż dezodorant. Jedynym minusem antyperspirantów jest to, że mogą brudzić ubranie.

Przeczytaj też: Balsamy, masła, kremy i olejki do ciała

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ