Herbata z czystka stała w ostatnich latach niezwykle popularnym naparem chętnie spożywanym przez osoby borykające się z różnymi przypadłościami. W naszym kraju najbardziej znany jest czystek kreteński. Jakie jest jego działanie? W jakich przypadkach pomaga i czy picie naparów z tej rośliny ma sens?
Ten wspaniały czystek
Roślina dostępna jest w różnych postaciach. Mamy mieszanki gotowe do zaparzenia, herbatki ekspresowe, maści i kremy zawierające czystek. Wszelkie artykuły farmaceutyczne powinniśmy kupować z legalnych źródeł, a w przypadku herbat, tylko cięte zioła w opakowaniu, które pozwala nam ocenić postać suszu. Nie kupujmy czystka zmielonego, gdyż nie jesteśmy w stanie stwierdzić, co tak naprawdę zawiera mieszanka.
Czystek jest słynny głównie dzięki zawartości polifenoli znanych ze swych właściwości antyoksydacyjnych. Kto powinien korzystać z dobroczynnego wpływu czystka? Prawie każdy, gdyż lista jego zalet jest bardzo długa. Opóźnia on efekty starzenia, ogranicza powstawanie zmarszczek, wpływa na kondycję skóry i cery.
Napar z czystka potrafi wybielić zęby i odświeża oddech. Wpływa korzystnie na florę bakteryjną naszej jamy ustnej. Znany jest z właściwości antybakteryjnych i przeciwwirusowych, stąd stosowany jest pomocniczo w terapiach antybiotykowych, jako sprzymierzeniec w walce w infekcjami górnych dróg oddechowych, w przeziębieniach, kaszlu, katarze, nawracających infekcjach zatok.
Czystek przyniesie ulgę osobom cierpiącym z powodu chorób skórnych takich, jak grzybica, łuszczyca, łupież. W walce z trądzikiem jest wspaniałym środkiem przyspieszającym znikanie śladów po wypryskach.
Regularne spożywanie naparu z czystka to także łagodzenie skutków palenia tytoniu – jego działanie polega na usuwaniu szkodliwych substancji z organizmu palacza, czyli m.in. metali ciężkich.
U osób starszych czystek doskonale wpływa na stan układu sercowo – naczyniowego, gdyż nie dopuszcza do powstawania zakrzepów, co ma niebagatelne znaczenie w walce z chorobą niedokrwienną.
Jak mądrze korzystać z działania tej rośliny
Ważne by stosować czystek jako wsparcie terapii, a nie rezygnować z dotychczasowego leczenia na rzecz preparatów zawierających czystek. Szczególnie w przypadku poważnych schorzeń i chorób nowotworowych należy zamiar stosowania suplementów i naparów z czystka skonsultować z lekarzem prowadzącym.