Czym jest rezonans magnetyczny serca i kiedy się go wykonuje?

0
1735

Rezonans magnetyczny serca jest jednym z badań kariologicznych, umożliwiających diagnostykę obrazową wielu chorób. Jest bezbolesny i całkowicie bezpieczny dla organizmu. Jak przebiega i kiedy należy go wykonać?

Na czym polega rezonans magnetyczny?

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego jest podstawową i często stosowaną techniką diagnostyczną. Opiera się na wykorzystywaniu magnetycznego zjawiska rezonansu jądrowego, które zachodzi w silnym polu magnetycznym, wytwarzanym przez specjalistyczny aparat medyczny. W ten sposób wykorzystuje naturalne właściwości fizyczne wszystkich znajdujących się w organizmie człowieka cząsteczek. Do wykonania tego badania niezbędny jest specjalistyczny, wyposażony w elektromagnes aparat.  Trwa ono ok. 15- 90 minut, w zależności od badanego obszaru i jest bezbolesne. Uzyskane wyniki opracowywane są przez wykwalifikowanych lekarzy radiologów.

Kiedy wykonuje się rezonans magnetyczny serca?

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu, obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego często daje dużo wyższe możliwości diagnostyczne, niż inne badania. Rezonans magnetyczny serca wykonuje się osobom, u których konieczna jest diagnostyka m.in.:

  • Wrodzonych wad serca
  • Wad zastawkowych
  • Chorób tętnic obwodowych i aorty
  • Chorób osierdzia
  • Choroby niedokrwiennej serca
  • Zapalenia mięśnia sercowego
  • Guzów serca
  • Kardiomiopatii

Badanie to pozwala wykryć, czy budowa oraz ukrwienie serca jest prawidłowe, czy nie zostały zachwiane żadne jego funkcje, a nawet, czy pacjent przebył zawał lub występują u niego zmiany zapalne.

Jak wygląda badanie?

Rezonans magnetyczny serca wykonywany jest w placówce medycznej, w specjalnie przygotowanej do tego sali. Przez cały jego okres pacjent przebywa w pozycji leżącej na wznak. Do jego ciała zostają przyczepione elektrody EKG. Na  jego klatce piersiowej umieszcza się również niewielką i lekką metalową kratkę, która pozwala na uzyskanie obrazu serca w lepszej jakości. Następnie łóżko, na którym leży pacjent wjeżdża do aparatu do rezonansu magnetycznego, w którym rozpoczyna się badanie.

Czy rezonans magnetyczny jest bezpieczny?

Podczas wykonywania badania tą metodą nie wykorzystuje się szkodliwego promieniowania,  dzięki czemu jest ono nieinwazyjne i bezpieczne dla organizmu. Ponadto badanie jest całkowicie bezbolesne. Ze względu na wykorzystanie pola magnetycznego, istnieją jednak sytuacje, będące przeciwwskazaniem do wykonania rezonansu. Nie należy stosować go w przypadku osób, które:

  • Mają wszczepiony rozrusznik lub inne urządzenia służące do elektroterapii serca
  • Posiadają w ciele neurostymulatory
  • Mają umieszczone pod skórą aparaty słuchowe
  • Posiadają metalowe ciała obce, znajdujące się w okolicach ważnych życiowo narządów

Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego serca?

Badanie to nie wymaga szczególnego przygotowania, zaleca się jednak, aby na ok. 4 godziny przed jego rozpoczęciem nie jeść. W przypadku rezonansu z kontrastem powinno się przyjść na czczo. Należy również zadbać o luźny, pozbawiony metalowych elementów, takich jak paski, czy zamki błyskawiczne strój.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ