Choroba Perthesa-przyczyny, objawy i leczenie

Choroba Perthesa nazywana też chorobą Legga-Calvégo-Perthesa to choroba należąca do grupy jałowych martwic kościMartwica obejmuje głowę kości udowej. Występuje głównie u dzieci pomiędzy trzecim a czternastym rokiem życia, z nasileniem pomiędzy piątym a szóstym rokiem życia. Dotyczy głównie chłopców. Jest chorobą rasy białej, w inne rasy chorują na nią sporadycznie. Najczęściej atakuje jeden staw, rzadko oba stawy. Etiologia choroby nie jest w pełni wyjaśniona. Najczęściej za przyczynę przyjmuje się anomalie w naczyniach krwionośnych lub zmiany hormonalne. Nie do przecenienia w zdiagnozowaniu i wczesnym podjęciu skutecznego leczenia, jest rola rodziców na co dzień obserwujących swoje 5-6- letnie pociechy. Obserwacja rodzicielska, dopilnowanie okresowych bilansów rozwoju dziecka, najlepiej wykonywane w specjalistycznych placówkach jak Carolina Medical Center, umożliwiają wykrycie i przeciwdziałanie wielu schorzeniom jak Choroba Perthesa.

Objawy Choroby Perthesa

Podstawowym objawem Choroby Perthesa jest często ignorowane przez dziecko i jego otoczenie utykanie. Następnie pojawiają się objawy bólowe o różnym nasileniu i umiejscowieniu głównie w pachwinie, okolicy biodra i w stawie kolanowym. Symptomatyczne jest ograniczenie ruchomości stawu biodrowego, ograniczenie odwodzenia i rotacji nogi oraz wyszczuplenie pośladka po stronie zmian chorobowych. W przypadku dłuższego czasu trwania choroby może dojść do wypadnięcia głowy kości udowej z panewki co skutkuje skróceniem długości względnej chorej kończyny. Choroba pojawia się zazwyczaj w wieku 5-6 lat. Pierwszym jej sygnałem może być spadek aktywności ruchowej dziecka, bóle nóg, brak chęci do uczestnictwa w zajęciach sportowych. Jest to choroba rzadka trudna do zdiagnozowania, atakująca podstępnie, a jej skutki są uciążliwe dla młodego pacjenta. Lekarze specjaliści rozróżniają cztery fazy rozwoju trwające do sześciu lat. Ostatnia faza to trwałe utrzymywanie się zmian chorobowych. Obserwacja dziecka i profilaktyka zdrowotna umożliwiają wykrycie choroby we wczesnej fazie i zwiększają szanse na sukces w walce z chorobą. Specjaliści zalecają wykonywanie bilansów u ortopedy co dwa lata, gdyż tylko doświadczony ortopeda jest w stanie zdiagnozować pierwsze objawy zaburzenia ruchomości. Potwierdzeniem diagnozy są odpowiednie badania RTG a w razie potrzeby dodatkowo rezonans magnetyczny.

Leczenie Choroby Perthesa

Leczenie Choroby Perthesa zależy od stopnia rozwoju schorzenia i wieku dziecka. We wcześniej wykrytych przypadkach, w pierwszych stadiach rozwoju choroby możliwe jest leczenie zachowawcze wykorzystaniem rehabilitacji. Ważne jest wczesne podjęcie leczenia. Przypadki cięższe wymagają leczenia operacyjnego obejmujące go szeroki zakres zabiegów. O zastosowanej metodzie leczenie decyduje specjalista ortopeda w oparciu o zdiagnozowany stopień zaawansowania choroby. W wyniku leczenia im młodsze są dzieci, tym dłużej przychodzą do zdrowia, ale efekty leczenia są lepsze. U starszych dzieci częściej może występować utrwalona deformacja głowy kości prowadząca zwyrodnienia stawu biodrowego. Rodzice! Im wcześniej zdiagnozujemy Chorobę Perthesa i podejmiemy leczenie tym lepszy komfort życia zapewnimy naszym dzieciom.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ