W wielu publicznych miejscach pojawiają się tzw. aed, czyli automatyczne defibrylatory zewnętrzne. Czy wiesz jak ich użyć oraz w czym mogą pomóc? Poznaj szczegóły!


Automatyczny defibrylator zewnętrzny – poznaj zasady działania

W skrócie AED (czyli Automated External Defibrillator) to nowoczesne i precyzyjne urządzenie dzięki któremu osoby bez przygotowania oraz wykształcenia medycznego są w stanie przeprowadzić bezpieczną defibrylację w przypadku zatrzymania krążenia. W wielu miejsca automatyczny defibrylator zewnętrzny znajduje się w specjalnie oznaczonych punktach (często w „wyraźnych” kolorach – m.in. żółty lub pomarańczowy). Według badań powszechnych zatrzymanie krążenia jest jedną z głównych przyczyn śmierci w Europie. U prawie jednej trzeciej przypadków występuje migotanie komór. Jednakże w przypadku przeprowadzenia resuscytacji oraz defibrylacji w pierwszych 3-5 minut pozwala na skuteczną reanimację. W momencie w którym liczy się każda sekunda, najszybsze udzielenie pomocy to podstawa. Dzięki AED każdy świadek zdarzenia może udzielić pomocy osobie potrzebującej pomocy. Warto także wspomnieć, że dzięki rozwojowi technologii AED cena spada, ponadto według przepisów w Polsce każdy obywatel może kupić automatyczny defibrylator zewnętrzny oraz w przypadkach zagrożenia życia udzielić pomocy poszkodowanemu.

Automatyczny defibrylator zewnętrzny – jak przeprowadzić resuscytacje
Proces z wykorzystaniem AED może przeprowadzić większość osób, trzymając się jednak kilku podstawowych zasad (co powinieneś zrobić):
– sprawdź czy poszkodowany reaguje na bodźce
– w razie potrzeby poproś kogoś o pomoc
– udrożnij drogi oddechowe
– poproś o zawiadomienie pogotowia
– zacznij resuscytację
– weź automatyczny defibrylator zewnętrzny i włącz go dedykowanym przyciskiem
– wyjmij elektrody i przypnij je poszkodowanemu
– AED dokona analizę rytmu serca
– Automatyczny defibrylator zewnętrzny sprawdzi czy defibrylacja jest konieczna
– Jeśli jest taka potrzeba (o przeprowadzeniu defibrylacji) automatyczny defibrylator zewnętrzny poprosi Cię o odsunięcie się od poszkodowanego
– Automatyczny defibrylator zewnętrzny na bieżąco będzie sprawdzał oraz analizował rytm serca poszkodowanego (w razie potrzeby defibrylacja będzie powtarzana)
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej koniecznie zajrzyj na stronę jednego z producentów (defibrylatory) https://www.philips.pl/healthcare/solutions/emergency-care-resuscitation/automated-external-defibrillators

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ