Chmiel - właściwości i zastosowanie

Chmiel to mała, niepozorna roślinka o ogromnych możliwościach. Zazwyczaj kojarzy nam się głównie z piwem i często myślimy, że to jego jedyne zastosowanie. Nic bardziej mylnego! Chmiel ma wiele zalet i możliwości, o których często nie wiemy.

Kilka słów o chmielu

Chmiel jest niepozorny, ale charakteryzuje się wieloma właściwościami leczniczymi. Niestety, tylko nieliczni zdają sobie sprawę z jego ogromnej mocy. A szkoda! Chmiel posiada wiele cennych składników o bogatych właściwościach. W jego składzie znajdziemy takie substancje, jak olejki chmielowe, garbniki, białko czy związki mineralne. W Polsce chmiel najczęściej znajdziemy na podmokłych terenach, ale nie tylko. Zdarza się, że jest on również uprawiany specjalnie na potrzeby farmaceutyczne i piwowarskie. Nie ma co ukrywać, że główne skojarzenie na myśl o chmielu to piwo.

Warunki hodowli chmielu

Jak już wspomnieliśmy, chmiel w naszym kraju głównie rośnie na terenach podmokłych. Bywa też uprawiany specjalnie na potrzeby farmaceutyczne i piwowarskie. W jakich warunkach powinno się hodować chmiel? Nie powinno się go sadzić w małych ogrodach.

Chmiel charakteryzuje jego szybki i rozległy rozrost, więc w takich warunkach mógłby ucierpieć. Trzeba też pamiętać, że ta roślina często wspina się na płoty, bramy ogrodzenia lub inne rośliny w swoim zasięgu, przez co może wyrządzać ogromne szkody.

Jakie są właściwości chmielu?

Chmiel wielu osobom kojarzy się tylko z piwem, a tak naprawdę ma ogromne właściwości. Wśród najważniejszych znajdują się właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, a także przeciwgrzybicze. Chmiel świetnie sprawdza się przy stresie oraz braku apetytu, pomaga także przy problemach ze snem. Ta roślina również wykazuje działania przeciwnowotworowe. Doskonale sprawdza się też w kosmetyce.

Chmiel - właściwości i zastosowanie

Jakie może być zastosowanie chmielu?

Oczywiście jedną z możliwości zastosowania chmielu zna każdy z nas. Chodzi oczywiście o produkcję piwa. Dlatego teraz zajmiemy się innymi właściwościami tej rośliny. Z chmielu można przyrządzać różne napary, które ułatwią zasypianie, ukoją nerwy oraz wyciszą po ciężkim dniu. Poradzą też sobie z problemami związanymi z pracą żołądka oraz brakiem apetytu. Chmiel również leczy nadmierną potliwość, a szyszki obniżają poziom cholesterolu we krwi.

Zastosowanie chmielu w kosmetyce

Niektórych może to całkiem zszokować, ale chmiel znajduje również zastosowanie w kosmetyce. Wszystko to za sprawą ksantohunolowi. Składnik ten jest zawarty w szyszkach chmielu. Jakie jest jego działanie? To właśnie dzięki niemu zostają zniżone wolne rodniki, które przyczyniają się do starzenia organizmu. W efekcie chmiel poprawia wygląd skóry i włosów. Ma również działanie przeciwłojotokowe, ponieważ ekstrakt z szyszek chmielu reguluje produkcję sebum oraz normalizuje skórę. Warto też wspomnieć, że szyszki chmielu są niezwykle popularne w kosmetyce. Bardzo często bywają jednym z wielu składników w maseczkach, olejkach, kremach i tonikach. Wszystko dlatego, że mają działanie oczyszczająco- nawilżające, a to jest świetne dla naszej cery. Dodatkowo są łatwe w aplikacji w każdej postaci.

Pod jaką postacią możemy przyjmować chmiel?

Najpopularniejszą postacią pod którą przyjmuje się chmiel są napary. To również najwygodniejsza z form dostarczania organizmowi potrzebnych substancji. Jednak możemy dostarczać chmielu również w innych formach. Na skórę doskonale działają kąpiele czy też liczne płukanki. Dzięki nim wchłonie ona więcej leczniczych korzyści niż gdybyśmy wypili napar. Napary raczej lepszy wpływ mają na wnętrze naszego organizmu.

Na koniec kilka ciekawostek!

Chmiel, podobnie jak brom, może zmniejszyć popęd seksualny. W średniowieczu często podawano go mnichom, kapłanom, czy osobom z grona duchownego. Właśnie po to, aby zapanować nad ich popędem.

Chmiel również często był stosowany do leczenia wojennego niepokoju i chorób psychicznych. Europejczycy wierzyli w jego cudowną moc w tym zakresie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ