Na boisku niejednokrotnie o zwycięstwie decydują detale. Jedno potknięcie może zadecydować o przegranej i zwycięstwie przeciwnej drużyny. Liczą się nie tylko umiejętności, doświadczenie i współpraca całego zespołu, lecz także to, na jak dużo pozwalają Ci Twoje buty. Mogą Cię spowalniać lub dodać Ci przyśpieszenia, ślizgać się lub mocno trzymać w ryzach Twoje stopy… mogą naprawdę wszystko.

Nawyk gry w dobrych butach należy wyrobić sobie już na początku swojej przygody z futbolem. Dzięki temu Twoje pierwsze miesiące i lata na boisku będą efektywnym przygotowaniem do późniejszej kariery. Buty do piłki nożnej korki różnią się nie tylko ceną i kolorem, najważniejsze są wykorzystane przy ich produkcji technologie i materiały. Powinny spełnić kilka kluczowych wymogów, aby każda akcja z Twoim udziałem zakończyła się powodzeniem.

Buty do piłki nożnej – korki i ich właściwości

Przy wyborze obuwia piłkarskiego powinieneś w pierwszej kolejności odwrócić but i bliżej przyjrzeć się jego podeszwie. To ona ma bezpośredni kontakt z podłożem i decyduje o przyczepności. W zależności od nawierzchni, na jakiej grasz, powinieneś wybrać inne buty do piłki nożnej. Korki  różnią się między sobą przede wszystkim podeszwą, to ona odgrywa pierwszoplanową rolę. Dzięki technologiom takim jak X-CLAW, GROUND CONTROL stosowanym przez firmę Adidas buty wyróżniają się przyczepnością, a piłkarz jest w stanie podczas gry zachować swoje naturalne ruchy.

Piłkarz na boisku musi być szybki i zwinny, nic nie powinno go spowalniać, a już na pewno nie jego buty. Wpływ na przyśpieszenie ma waga obuwia; lżejsze mają elastyczną i cienką płytkę, która umożliwia szybką reakcję. Anatomiczny kształt wkładki pozwalający na idealne dopasowanie się do stopy przekłada się na stabilność, ta z kolei – na bezpieczeństwo. Każdy piłkarz doskonale wie, jak ważne jest również czucie piłki. W znaczącym stopniu przyczynia się do tego cholewka buta i zastosowane technologie, wśród których na szczególne wyróżnienie zasługują Nikeskin (Nike) i X-SKIN (Adidas).

To, gdzie grasz, ma znaczenie

Buty piłkarskie muszą współpracować z Tobą i dostosować się do warunków, jakie dyktuje im murawa boiska. W zależności od tego, gdzie grasz i trenujesz, powinieneś wybrać inne buty do piłki nożnej. Korki na naturalną nawierzchnię trawiastą oznaczone są symbolem FG i nazywane są potocznie „lankami”. Mokra trawa może jednak utrudnić grę w takich butach, dlatego do gry na grząskim boisku stworzono wkręty (SG). Mają dłuższe wkręty niż klasyczne korki, co zwiększa ich przyczepność. Jeśli grasz na sztucznej trawie, powinieneś zdecydować się na buty oznaczone symbolem AG lub TF. Niewielkie korki ułożone blisko siebie zapewnią Ci skuteczność gry również na zmrożonej i zaśnieżonej nawierzchni.

Pozostaje jeszcze kwestia materiału. Jeżeli Twoja stopa jest szeroka, najlepszym wyborem dla Ciebie będą korki ze skóry naturalnej, które bardzo dobrze dopasowują się do stopy. Buty ze skóry syntetycznej polecane są dla piłkarzy z wąską stopą. Jeżeli Twoja ma optymalną szerokość, sam zdecyduj, w których czujesz się lepiej.

Czy warto sugerować się producentem butów do piłki nożnej? Takie marki, jak Adidas, Puma czy Nike to liderzy na rynku butów i odzieży sportowej. Nieustannie doskonalą swoją ofertę i proponują korki w nowych technologiach, które znajdziesz w sklepie futbolsport.pl.  Decydują się na nie największe gwiazdy piłkarskie. Dlaczego Ty miałbyś sobie odmówić największego komfortu, bezpieczeństwa i skuteczności gry?

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ