Badanie ojcostwa

Badania pokrewieństwa, czyli test na ojcostwo jest aktualnie jedną z najbardziej skutecznych metod, które pozwala na ustalenie ojcostwa. Służy temu test DNA, które pomagają w skutecznym ustaleniu, czy poddawany badaniu mężczyzna jest biologicznym ojcem, lub nie. Wynik tekstu gwarantuje niemal stuprocentową pewność.

Na czym polega test DNA na ojcostwo?

Badanie DNA polegają na ostatecznym ustaleniu zgodności pokrewieństwa domniemanego ojca z dzieckiem. Standardowe badania ojcostwa polega na porównaniu wzorów Dna (profili genetycznych) pochodzących od ojca oraz dziecka, aby możliwe było potwierdzenie lub zaprzeczenie ojcostwa.

Oferowane przez laboratorium badawcze akredytowana badania DNA obejmują analizę 24 markerów. Tylko takie pobranie próbek są pomocne w zakresie ustalania ojcostwa i gwarantują otrzymanie wyników, które spełniają najwyższe normy. Możliwe jest to np. na stronie: https://diag.pl

Tę opinie wyrażają także specjaliści i naukowcy, którzy zgodnie twierdzą, że ustalenie ojcostwa i wydanie wiążącej opinii, musi zawierać badania ojcostwa w zakresie powyżej 21 markerów DNA.

Kiedy warto przeprowadzić test na ojcostwo?

Ustalenie ojcostwa powinno następować wówczas, gdy biologiczne ojcostwo nie jest pewne. Także i matka może sprawdzić, czy dana osoba jest biologicznym ojcem dziecka. Dzięki takiemu badaniu otrzymuje się pewną i jednoznaczną odpowiedź.

Test DNA na ojcostwo w postępowaniu sądowym umożliwia uzyskanie opinii, która stanowi mocny dowód. Jest to niezbędne na przykład podczas sprawy rozwodowej lub sprawy o alimenty.

Czy test genetyczny daje pewny wynik?

W certyfikowanym laboratorium, gdzie stosuje się markery genetycznie na poziomie ponad 21 markery DNA istnieje co najmniej 1000 krotnie większa szansa uzyskania wiarygodnego wyniku, porównując z laboratorium, których testy obejmują jedynie 16 markerów. Niektóre placówki wynik testu DNA badają dwukrotnie, co zmniejsza ryzyko pomyłki. Jeżeli chodzi o ustalenie ojcostwa, po śmierci również istnieje taka opcja – wówczas pobranie materiału i jego badanie obejmuje do 40 markerów DNA.

Pobranie wymazu i analizy pozwalają w 100 % wykluczyć ojcostwo, oraz potwierdzić je z prawdopodobieństwem na poziomie 99 %.

Jak pobrać materiał do badań DNA na ojcostwo?

Pobranie próbek do testów na ojcostwo polega na wymazie z wewnętrznej strony policzka. Procedura jest całkowicie bezbolesna i bezpieczna. Testy DNA anonimowe pobierane są samodzielnie, stosując dowolne próbki, które wysyłane są w zestawie do zamówionego testu. Jeżeli chodzi o badania dla celów sądowych – to są one organizowane przez upoważniony do tego personel.

Czyj materiał jest niezbędny do badania na ojcostwo?

Jeżeli chodzi o zamówienie zestawu – testu DNA w celu ustalenia ojcostwa, uczestnictwo matki nie jest konieczne. W takim przypadku uczestnicy, którzy muszą być obecni przy badaniu to domniemany ojciec i dziecko. Umożliwia to pewne i rozstrzygające badanie ojcostwa bez udziału matki.

Jeżeli chodzi o sprawdzanie ojcostwa dla celów sądowych, to wymagane jest uczestnictwo matki, dziecka oraz domniemanego ojca, a także okazanie danych personalnych np. dokument tożsamości matki, ojca i akt urodzenia dziecka.

Jak będzie wyglądał wynik badania?

Wynik testu na ojcostwo zawiera porównanie danej ilości markerów od obu osób poddanych testowi, oraz interpretację wyniku. Genetyczne markery są ułamkami DNA, które muszą pokrywać się częściowo u osób, które są ze sobą spokrewnione. W analizie znajdują się informacje o tym, czy między badanymi istnieje pokrewieństwo oraz w jakim stopniu. Wynik oczywiście musi być poświadczony podpisem diagnosty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ