Aparaty zauszne – najważniejsze parametry

0
1668

Zauszne aparaty słuchowe to wytrzymałe i solidne urządzenia przeznaczone dla osób w każdym wieku, niezależnie od stopnia ubytku słuchu. Sprawdź, na jakie parametry i funkcje zwrócić uwagę podczas zakupu, by realnie poprawić jakość odbieranych dźwięków.

Aparat słuchowy – niezbędne zaopatrzenie przy problemach ze słuchem

Aparat słuchowy to zaawansowane technologicznie urządzenie, które pozwala odbierać dźwięki osobom z różnymi patologiami słuchu. Jest to obecnie najlepszy sposób na poprawę komfortu życia pacjentów cierpiących na niedosłuch przewodzeniowy i odbiorczy. Ograniczenie lub utrata zdolności odbierania i rozumienia mowy ludzkiej oraz odgłosów otoczenia negatywnie wpływa na kondycję psychiczną i fizyczną, dlatego przy problemach ze słuchem nie należy zwlekać z doborem odpowiedniego zaopatrzenia.

Rynek aparatów słuchowych dynamicznie się rozwija. Coraz bardziej zaawansowane rozwiązania produkcyjne pozwalają dostosować urządzenie do indywidualnych potrzeb pacjenta wynikających ze stopnia problemów ze słuchem, uwarunkowań anatomicznych (budowy ucha) oraz prowadzonego trybu życia. Dzięki współpracy z doświadczonym protetykiem słuchu możemy znaleźć optymalne dla nas rozwiązanie – zarówno pod względem specyfikacji technicznej, jak i ceny.

Dla kogo zauszny aparat słuchowy?

Aparaty zewnątrzuszne to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Cały układ elektroniczny mieści niewielka, zakładana za ucho obudowa, z której dźwięk doprowadzany jest do kanału słuchowego za pośrednictwem cienkiej rurki zakończonej wkładką uszną. Ta ostatnia robiona jest na miarę.

Aparat zauszny jest wygodny w użyciu i prosty w obsłudze, dzięki czemu dobrze służy zwłaszcza osobom starszym, choć warto sięgnąć po niego bez względu na wiek. Możliwość zastosowania stosunkowo dużej baterii i wzmacniacza sprawia, że urządzenia te świetnie spisują się nawet przy zaawansowanych ubytkach słuchu. Mimo sporych gabarytów w porównaniu do modeli wewnątrzkanałowych, aparaty zauszne nie muszą rzucać się w oczy – dobierając odpowiedni kolor i kształt możemy liczyć na niemal pełną dyskrecję.

aparat słuchowy zauszny

Na co zwrócić uwagę, wybierając aparat słuchowy zauszny?

Dobry aparat słuchowy to przede wszystkim wysoka jakość dźwięku, niezależna od panującej sytuacji akustycznej. Urządzenie powinno automatycznie dostosowywać się do panujących warunków – tłumić niepożądane szumy i uwypuklać mowę, zwłaszcza w hałasie. Warto sprawdzić, jak dany model sprawdza się podczas rozmowy z kilkoma osobami, oraz jak wyraźnie dochodzą do nas dźwięki z różnych stron – z przodu, z boku czy z tyłu.

Atutem będzie funkcja przenoszenia wysokich częstotliwości do niższych pasm, umożliwiająca wyraźne słyszenie problematycznych głosek bezdźwięcznych (sz, cz, f itp.), ale także dźwięków natury, np. odgłosów ptaków.

Nowoczesne aparaty słuchowe, np. Phonak Audéo M30-312, oferują cały wachlarz praktycznych funkcji dodatkowych. Jedną z ciekawszych jest opcja łączenia się przez Bluetooth z telefonem komórkowym czy telewizorem. Aparat działa wówczas jak bezprzewodowa słuchawka, przy czym strumieniowany sygnał mowy i muzyki jest rozróżniany, co pozwala odpowiednio optymalizować dźwięk.

Aparat posiada pojemny akumulator, który szybko się ładuje i zapewnia działanie urządzenia przez cały dzień, nawet przy założeniu korzystania z funkcji bezprzewodowego przesyłania dźwięków. Nie ma zatem konieczności wymiany baterii, co bez wątpienia stanowi ogromną zaletę urządzenia.

Jak widać, działanie aparatu słuchowego nie musi ograniczać się jedynie do ułatwienia rozumienia mowy. Zewnętrzny aparat słuchowy może stać się wielofunkcyjnym, wydajnym urządzeniem, doskonałym dla ludzi aktywnych, wymagających nowoczesnych ułatwień i rozwiązań.

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ