Wyrywanie zęba u dzieci – co warto wiedzieć?

0
3332

W ostatnim czasie niestety bardzo wiele osób lekceważy dbanie o zęby mleczne, co jest oczywiście bardzo dużym błędem. Mleczaki wbrew pozorom odgrywają bardzo ważną rolę w uzębieniu dziecka. To właśnie one są fundamentem pod późniejsze zęby stałe. Jeżeli za wcześnie usunie się zęby mleczne, to w niedalekiej przyszłości mogą niestety pojawić się mniejsze lub większe problemy ze zgryzem. Aby uniknąć leczenia ortodontycznego warto dbać o zęby mleczne. Pamiętać należy również i o tym, że bardzo trudno będzie dbać o zęby stałe, gdy mleczaki będą zepsute. Niestety bakterie próchnicotwórcze mają tendencję do atakowania sąsiadujących zębów. Jeżeli nie chcemy, aby nasz świeżo wyrżnięty ząb został zaatakowany próchnicą, warto zadbać o kompleksową pielęgnację jamy ustnej. Mleczaki mają cieńsze szkliwo i zdecydowanie mniej minerałów niż stałe zęby, dlatego też wymagają szczególnej opieki.

Jak wygląda usuwanie mleczaków u małych dzieci?

W dzisiejszych czasach stomatologia dziecięca Rzeszów jest bardzo rozwinięta, ale pomimo tego leczenie zachowawcze nie zawsze skutkuje. Zęby mleczne mogą boleć, dlatego też niezbędna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że mleczaki usuwa się jedynie w ostateczności. Jeżeli istnieje taka możliwość to warto wcześniej wypróbować zdecydowanie mniej inwazyjne metody leczenia. Wyrywanie zębów mlecznych może okazać się bardzo trudnym zadaniem. Najwięcej problemów jest przeważnie z zębami trzonowymi, które posiadają mocno rozbudowane korzenie. W wielu sytuacjach zabieg wyrywania może utrudnić kruszenie się zęba mlecznego, który jest w bardzo złym stanie. Dobry dentysta dla dzieci Rzeszów powinien poradzić sobie jednak nawet z bardzo skomplikowanymi przypadkami. Mleczaki są bardzo mocno unerwione, dlatego też nieleczone zęby mogą powodować bardzo nieprzyjemne objawy bólowe.

Usuwanie zębów mlecznych od a do z

Wyrywanie zębów u małych dzieci wcale nie musi być bolesne i trudne. W wielu sytuacjach dentysta dziecięcy Rzeszów nie musi stosować nawet znieczulenia. Łatwość wyrywania mleczaków wynika oczywiście z ich fizjologicznego procesu resorpcji korzenia. Najprościej rzecz mówiąc zęby stałe stopniowo wypychają mleczaki, dzięki czemu korzenie samodzielnie się rozpuszczają. Niestety może zdarzyć się i taka sytuacja, w której to trzeba będzie pozbyć się zęba przed nastąpieniem fizjologicznej resorpcji. Główną przyczyną jest oczywiście bardzo zły stan zęba i nawracające zapalenia ropne, które powodują nieprzyjemny ból. W takich sytuacjach usuwanie zęba wygląda w identyczny sposób, jak u osoby dorosłej. Pamiętać należy również i o tym, że u małych dzieci zaleca się wykonanie specjalnego „utrzymywacza przestrzeni”. Jego głównym zadaniem będzie zachowanie miejsca dla stałego zęba. Jeżeli dentysta dziecięcy nie wykona takiego uzupełnienia, to niestety sąsiednie zęby mogą zsunąć się w swoim kierunku, co doprowadzi automatycznie do skrzywienia się zgryzu.

Podsumowanie

Jak wspomniano powyżej, aby uniknąć wyrywania zęba należy dbać systematycznie o swoje uzębienie. Jeżeli niestety pojawi się konieczność wyrwania zęba, to nie ma się czego obawiać. Dobry stomatolog dziecięcy pomoże nam rozprawić się z niechcianym zębem bez żadnego większego bólu. Bardzo ważne jest również to, aby dziecko po wyrwaniu zęba przestrzegało kilku zaleceń. Bardzo ważne jest przede wszystkim to, aby zaraz po wyrwaniu zęba przez około 30 minut zagryzać gazik. W ten sposób będzie można utrzymać skrzep krwi we właściwym położeniu. Oczywiście po wyrwaniu zęba przez kilka godzin nie można jeść i pić. Zaleca się również, aby w dniu zabiegu nie przyjmować żadnych gorących pokarmów i napojów. Małe dzieci powinny unikać również wysiłku fizycznego, dzięki czemu będzie można uniknąć wszelkich powikłań. Całkowite wygojenia tkanek po wyrwaniu zęba mlecznego trwa zazwyczaj około 2 tygodni. Przed wyrwaniem zęba warto również skontaktować się z dentystą dziecięcym, aby upewnić się, czy nie ma żadnym przeciwwskazań zdrowotnych do zabiegu. Warto upewnić się także, czy dziecko nie ma alergii na środki znieczulające.

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ