Alkoholizm - jak przekonać osobę uzależnioną do leczenia

Wcale nie tak rzadko osoby uzależnione od alkoholu nie zdają sobie nawet z tego sprawy i są wręcz oburzone takimi zarzutami. Na jakąkolwiek nawet wzmiankę o udaniu się do psychologa czy ośrodka terapeutycznego reagują bardzo gwałtownie negatywnymi emocjami. Nie brakuje krzyków, wyzwisk i nawet agresji. Z całą pewnością osoby pragnące pomóc alkoholikowi nie mają łatwego zadania w takich przypadkach. Nikogo nie można do niczego zmusić, ale nie należy również stać bezczynnie i bagatelizować problemu. Pojawia się zatem pytanie, jak nakłonić osobę uzależnioną od alkoholu do leczenia i gdzie w ogóle można szukać pomocy?

Jak przekonać osobę uzależnioną do leczenia?

Bardzo ważną kwestią w przypadku alkoholizmu jest to, że osoba uzależniona od alkoholu nie jest gorsza, ale chora i potrzebuje pomocy. Często jest tak, że sięga ona po wysokoprocentowe substancje właśnie dlatego, że nie potrafi sama poradzić sobie z trudnościami dnia codziennego. W celu ucieknięcia od rzeczywistości i ulżenia sobie w cierpieniu jedynym skutecznym zgodnie z jej tokiem myślenia sposobem na przetrwanie kolejnego dnia jest utopienie smutków w kieliszku. Przekonanie alkoholika do podjęcia leczenia nie jest jednak łatwym zadaniem. Bliscy alkoholika stają przed dylematem – jak i czy w ogóle powinni pomóc? Pomimo szczerych intencji można bowiem spotkać się z bardzo nieprzyjemną, wręcz wrogą, reakcją ze strony chorego. Bardzo ważne jest to, aby jakąkolwiek rozmowę z osobą uzależnioną od alkoholu rozpoczynać, gdy jest ona trzeźwa. Należy również zadbać o to, aby czuła się ona komfortowo podczas spotkania – w miejscu cichym, spokojnym i bezpiecznym. Powinno być to miejsce pozwalające na zachowanie dyskrecji podczas rozmowy. Oczywiście do takiej rozmowy trzeba się dobrze przygotować, aby móc podać argumenty przemawiające za tym, że dana osoba rzeczywiście ma problem z nadużywaniem alkoholu oraz jakie wiążą się z tym straty i kłopoty. Nie chodzi tutaj jedynie o straty finansowe, ale również o upośledzone relacje z bliskimi i wycofanie się z życia społecznego.

Podczas rozmowy z alkoholikiem nie powinno się go o nic oskarżać ani też mieć o cokolwiek do niego pretensji, gdyż wszystko to wyzwala negatywne emocje i rozmowa może szybko się zakończyć niepowodzeniem. Potępianie i atakowanie to najgorsza rzecz, jaką może zrobić osoba próbująca przekonać alkoholika do udania się na terapię. Alkoholika nie przekonają także płacz, prośby czy szantaż emocjonalny. Warto również okazać ograniczone wsparcie, aby chory zdał sobie sprawę z tego, jak wiele może stracić, jeśli nie podejmie leczenia. Osoba uzależniona od alkoholu powinna zobaczyć autentyczną troskę, zainteresowanie i życzliwość. Interwencja ma na celu pokazanie faktów, a nie jeszcze większe obarczenie winą alkoholika i upokorzenie go. Należy takiej chorej osobie pokazać to, jaką cenę ma jej picie, aby sama mogła zauważyć, że koszty picia są wyższe niż płynące z tego korzyści. Jest to zatem konfrontacja osoby uzależnionej z rzeczywistością. Zdarza się tak, że podczas rozmowy nie uda się nakłonić alkoholika do podjęcia leczenia. Nie należy go jednak do niczego zmuszać. Czasami dopiero osiągnięcie przez niego przysłowiowego dna otwiera oczy. Dostrzega on wówczas problem oraz potrzebę wyjścia z nałogu z pomocą bliskich i specjalisty.

Alkoholizm

Gdzie się zwrócić o pomoc w przypadku zespołu uzależnienia alkoholowego?

Leczenie uzależnienia od alkoholu na własną rękę pomimo szczerych chęci nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż osoba chora potrzebuje pomocy specjalisty. W związku z tym najlepsza jest terapia alkoholowa w ośrodku leczenia uzależnień. W Polsce jest obecnie bardzo wiele różnych ośrodków – zarówno państwowych, jak i prywatnych. W przypadku tych pierwszych trzeba liczyć się zwykle z niższym standardem czy mniejszą ilością zajęć terapeutycznych. W związku z tym najlepszą opcją dla alkoholika będzie udanie się do profesjonalnej kliniki uzależnień, gdzie pacjent ma zapewnione komfortowe warunki pozwalające skupić mu się w pełni na procesie terapeutycznym oraz na powrocie do zdrowia – zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Terapia w prywatnym ośrodku uzależnień okazuje się być efektywniejsza, a czas w nim spędzony z pewnością nie będzie stracony.

Skorzystaj z pomocy Prywatnego Ośrodka Leczenia Alkoholizmu Terapie Tu i Teraz

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ