Deformacje stóp

Stopy są podstawą naszego ciała. O ich stan i wygląd należy dbać codziennie. To przecież one noszą nas po Ziemi, dzięki nim jesteśmy mobilni. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zmiany występujące na stopach mają wpływ na naszą codzienność. Deformacje stóp potrafią być bardzo bolesne i utrudniać wykonywanie codziennych, podstawowych obowiązków. Do najczęściej spotykanych deformacji należą płaskostopie, haluksy, palce młotkowate oraz stopa płasko-koślawa.
Zacznijmy od płaskostopia. Na pewno większość z nas już słyszała, że dotyczy go ten problem. Płaskostopie jest to stan kiedy jeden z łuków poprzeczny (płaskostopie poprzeczne) lub podłużny (płaskostopie podłużne) zanika. Czasami zdarza się tak, że stopa jest całkowicie płaska, ponieważ obydwa łuki zanikły. Prawidłowo zbudowana stopa ma dwa łuki, których zdaniem jest amortyzowanie obciążenia. Główną przyczyną wystąpienia płaskostopia jest przeciążenie stóp lub noszenie nieprawidłowego obuwia. Płaskostopie również może być wrodzone, wtedy nie mamy na to wpływu.
Hallux, inaczej paluch koślawy jest to choroba cywilizacyjna. Zazwyczaj kojarzy nam się z płcią żeńska, faktycznie to kobiety są bardziej narażone na halluxy. Wynika to z tego, że kobiety noszą eleganckie buty na obcasie, z wąskimi czubkami. Noszenie takiego obuwia sprawia, że przodostopie jest bardziej obciążone przez co poszerza się, natomiast wąski czubek butów powoduje ucisk i ból. Stopa deformuje się – paluch odchyla się do zewnętrznej części stopy, natomiast kości śródstopia do wewnętrznej. Bardzo duże znaczenie ma też genetyka, jeżeli nasza mama lub babcia miała paluch koślawy to jest duże prawdopodobieństwo że nas też to spotka. Oczywiście halluxy u mężczyzn również występują, natomiast rzadziej.
Palce młotkowate to pierwtone zniekształcenie zgięciowe w stawie międzypaliczkowym (przypominające młotek). Może dotyczyć jeden lub kilka palców. W początkowym stadium palce młotkowate mają zachowaną ruchomość i wada może być skorygowana, natomiast w późniejszym stadium jeżeli pozostanie nieleczona, może się utrwalić i wymagać interwencji chirurga.
Wada ta pojawia się zazwyczaj u osób, które noszą nieprawidłowe obuwie. Zbyt ciasne lub za krótkie buty powodują ucisk kości palców stóp. Czynnikiem wywołującym palce młotkowate jest również ucisk przez zniekształcony paluch koślawy.
Stopa płasko-koślawa, charakteryzuje się utrwalonym obniżeniem lub zanikiem łuku podłużnego i poprzecznego stopy, koślawością tyłostopia, odwiedzeniem przodostopia oraz skróceniem Achillesa. Ten typ stopy łączy się z koślawością kolan, co często powoduje pogłębienie wady.
Ta wada występuje najczęściej u dzieci. W większości przypadków jest to wada wrodzona, ale również może być nabyta w wyniku przeciążenia stopy lub noszenie nieprawidłowego obuwia.

https://podologwwarszawie.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ