Odżywki białkowe to najbardziej rozpowszechnione suplementy wśród sportowców trenujących dyscypliny siłowe oraz wytrzymałościowe. Suplementy zawierające białko skutecznie pomagają budować beztłuszczową masę mięśniową, a na dodatek, stymulują procesy odbudowy uszkodzonych tkanek mięśniowych. Preparaty tworzone na bazie pełnowartościowego białka mogą stać się idealnym uzupełnieniem codziennej diety sportowca.

Z roku na rok polski rynek jest zalewany coraz to bardziej nowoczesnymi preparatami reklamowanymi jako środki idealnie nadające się do wspomagania przyrostu masy. Białko to dodatkowo niesłychanie ważne źródło odnowy oraz regeneracji dla organizmu sportowca. Odżywki proteinowe są w stanie także redukować zbędną tkankę tłuszczową, dlatego z powodzeniem środki te można polecić osobom, którym zależy na utrzymywaniu szczupłej sylwetki.

Metabolizm na właściwym poziomie

Odżywki białkowe najczęściej są kojarzone z przyrostem beztłuszczowej masy mięśniowej. Tymczasem tego rodzaju preparaty pełnią także wiele innych funkcji, o których być może mówi się po prostu nieco mniej. Suplementy proteinowe to w każdym razie bardzo skuteczna broń w dyscyplinach siłowych, szybkościowych oraz wytrzymałościowych. Preparaty te pomagają dostarczyć do organizmu odpowiednią porcję białka w ciągu dnia i w ten sposób utrzymywać metabolizm na odpowiednim poziomie.

Działanie odżywek białkowych z całą pewnością nie ogranicza się tylko i wyłącznie do zwiększania beztłuszczowej masy mięśniowej. To również wspomniane wyżej przyspieszenie funkcji metabolicznych oraz zapewnienie organizmowi uczucia sytości na długo. Istotne jest jednak przyjmowanie pełnowartościowego oraz dobrego białka. Właściwie stosowana odżywka jest w stanie przyspieszać przemianę materii, a to z kolei jest związane z efektywnym spalaniem zbędnej tkanki tłuszczowej.

Zalety stosowania odżywek białkowych

Odżywki zawierające w swoim składzie starannie opracowaną formułę proteinową dostarczają organizmowi nie tylko białka, ale także aminokwasów, zwłaszcza tych, których ich organizm nie może samodzielnie zsyntetyzować. Odżywki białkowe zazwyczaj są produktami o wysokiej wartości odżywczej – skoncentrowane białko odznacza się dodatkowo aktywnością anaboliczną, dzięki czemu może stanowić znakomite uzupełnienie diety.

Odżywki białkowe dla sportowców są stosunkowo łatwo oraz szybko przyswajalne przez organizm, dzięki czemu mogą być jeszcze skuteczniejszym źródłem białek oraz aminokwasów. Szczególnie duże znaczenie ma dostarczanie odżywki po treningu, gdyż to właśnie wtedy organizm potrzebuje odpowiedniej porcji białka na masę. Dzięki temu może szybko się zregenerować, odnowić zapasy glikogenu oraz odbudować uszkodzone włókna mięśniowe.

Stosowanie odżywek białkowych jest nie tylko proste, ale i bardzo wygodne. Zazwyczaj przygotowanie preparatu zajmuje zaledwie kilka chwil, gdyż wymaga jedynie rozpuszczenia w wodzie i uzyskania napoju gotowego do wypicia. W ten sposób do organizmu trafiają najcenniejsze składniki odżywcze. Odżywki proteinowe w proszku pozwalają sportowcom siłowym zaoszczędzić mnóstwo czasu oraz dostarczyć dawkę białka w sytuacji, kiedy jest to naprawdę niezbędne.

Odżywki białkowe a skutki uboczne

Stosowanie odżywek proteinowych zgodnie z zaleceniami nie powinno przyczynić się do wystąpienia skutków ubocznych. Natomiast trzeba zdawać sobie sprawę, że szkodliwy dla organizmu może okazać się nadmiar białek. Początkujący sportowcy często uważają, że dostarczanie większych porcji suplementu pomoże im zwiększyć masę mięśniową, a tymczasem jest to błędne przekonanie, którego trzeba się jak najszybciej wyzbyć.

Zawyżona dawka białka może prowadzić do obciążenia poszczególnych organów, zwłaszcza wątroby oraz nerek, a także przyczynić się do zakwaszenia całego organizmu. Wątroba ma dość ograniczone właściwości wchłaniania białka, więc zbyt duża jego ilość może upośledzić pracę tego organu. Niewłaściwe stosowanie suplementów proteinowych może dodatkowo  stać się przyczyną wystąpienia zaparć, problemów trawiennych oraz dolegliwości jelitowo – żołądkowych, takich jak wzdęcia czy niestrawność.

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ