Soczewki kontaktowe miesięczne a higiena
Obraz autorstwa YuliiaKa na Freepik

Wybór soczewek powinien być starannie przemyślany, aby można było być zadowolonym z ich codziennego użytkowania. Dużym zainteresowaniem cieszą się te miesięczne. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się, czym się charakteryzują i komu są polecane.

Soczewki miesięczne – czym są?

Soczewki kontaktowe miesięczne są jednymi z najpopularniejszych. Cieszą się szczególnym zainteresowaniem osób, które przyzwyczajone są do codziennego użytkowania soczewek. Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że w takim wypadku sprawdzą się lepiej niż soczewki kontaktowe jednodniowe. Jak sama nazwa wskazuje, soczewki kontaktowe miesięczne są przeznaczone do użytkowania dokładnie przez jeden miesiąc. Po czterech tygodniach trzeba będzie je wyrzucić i zakupić nowe.

Komu polecane są soczewki miesięczne?

Soczewki kontaktowe miesięczne polecane są w szczególności osobom, którym zależy na korzystnym stosunku ceny do jakości. Ze względu na to, że można nosić je przez 30 dni, są rozwiązaniem bardziej ekonomicznym niż soczewki kontaktowe jednodniowe. Poza tym, miesięczne soczewki wydają się być idealne dla zapominalskich. Wykonane są także z wyższej jakości materiału niż te jednodniowe. Z tego też względu, soczewki kontaktowe miesięczne uchodzą za prostsze w użytkowaniu niż soczewki kontaktowe jednodniowe. Wydają się być całkiem dobrym rozwiązaniem dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kontaktami.

Jak korzystać z soczewek miesięcznych?

Zarówno soczewki kontaktowe jednodniowe, jak i miesięczne użytkuje się dość podobnie. Najważniejsza różnica pomiędzy nimi jest taka, że te jednodniowe należy wyrzucić po upływie jednego dnia. Miesięczne należy zaś zanurzyć w płynie i umieścić w specjalnym pudełeczku. Zazwyczaj jest ono dołączone do soczewek bądź do płynu. Soczewki kontaktowe miesięczne należy zakładać starannie, czystymi dłońmi. Bardzo istotne jest to, aby zdejmować je na noc. W przeciwnym bowiem razie, można obudzić się z opuchniętymi i mocno zaczerwienionymi oczami. Jeżeli jednak jednorazowo zapomni się o zdjęciu soczewek na noc, nie trzeba obawiać się długotrwałych skutków.

Jak dbać o soczewki, aby nie obawiać się infekcji?

Wszystkie rodzaje soczewek muszą być użytkowane w sposób zgodny z ich przeznaczeniem. Soczewki kontaktowe miesięczne wymagają szczególnie ostrożnego podejścia. Ze względu na to, że mają wystarczyć aż na cztery tygodnie, należy przykładać się do ich higieny. Co rano trzeba starannie je oczyszczać, przy pomocy specjalnego płynu. Ważne jest to, aby na powierzchni kontaktów nie znajdowały się żadne, nawet najdrobniejsze zabrudzenia. W przeciwnym razie, istnieje ryzyko przeniesienia ich na powierzchnię oka, co może skutkować zakażeniem bakteryjnym. Wieczorem warto ponownie umyć soczewki płynem, a dopiero później umieścić je w pudełeczku. Bardzo ważne jest to, aby kontakty były dokładnie zanurzone w płynie. W przeciwnym razie, istnieje ryzyko ich uszkodzenia. W celu zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia infekcji, warto także raz na jakiś czas używać kropli nawilżających do oczu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ